| Nicole1234 a întrebat:

Absolventii invatamantului gimnazial care implinesc 18 ani pana la data inceperii cursurilor liceale se pot inscrie doar la cursuri serale. Este vorba despre cei care au terminat clasa a 8 a in anii anteriori sau si despre cei care termina anul asta? Deci daca anul asta termini invatamantul gimnazial insa implinesti 18 ani inainte de inceperea cursurilor liceale, te poti inscrie doar la seral?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, la seral sau la frecventa redusa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Situaţia privind depăşirea vârstei de 18 ani se referă DOAR la elevii din promoţiile anterioare!
Cei din promoţia actuală, care termină clasa a 8-a în acest an, se pot înscrie la ZI indiferent de vârstă :)

"Art. 3. -... (3) Absolvenţii clasei a VIII-a din promoţia 2011, indiferent de vârsta, precum si cei din promoţiile anterioare care nu împlinesc 18 ani pâna la data de 11 septembrie 2011 inclusiv, se înscriu în învaţamântul liceal, la cursuri de zi.
(4) Absolvenţii învaţamântului gimnazial din promoţiile anterioare, care împlinesc 18 ani pâna la data de 11 septembrie 2011 inclusiv, se pot înscrie în învaţamântul liceal doar la cursuri serale sau cu frecvenţa redusa, în perioada prevazuta de calendarul admiterii." - SURSA = Anexa 1 la Ordinul MECTS nr. 4802/31.08.2010 de la linkul :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

Prevederile acestei Anexe sunt VALABILE şi în acest an :
"Art.2. - (1) Admiterea absolvenților clasei a VIII-a în învățământul liceal de stat pentru anul şcolar 2014-2015 se desfășoară în conformitate cu Metodologia de organizare şi desfăşurare a admiterii în învăţământul liceal de stat pentru anul şcolar 2011-2012, prevăzută în anexa nr. I la ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 4802/2010 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal de stat, pentru anul şcolar 2011-2012." - SURSA = Ordinul MEN nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

http://lege5.ro/......-2015-2016

Toate cele bune.

| MgdDroopy a răspuns:

Da. Daca ai 18 ani si esti in clasa a 8a te inscrie la seral.