| PrettyMe a întrebat:

Am absolvit clasa a XI-a cu media generala 10, in mod normal ar fi trebuit sa primesc o bursa de merit in valoare de 300 de RON insa nu am primit-o.Am intrebat la secretariatul scolii in legatura cu bursa si mi s-a spus ca nu o voi mai primi din lipsa de fonduri, acelasi lucru mi-a fost spus si la Primarie. Unde ma pot pronunta mai departe? nu ca ar fi o suma foarte mare insa este dreptul meu. Dau fundita celui/celei care imi ofera cat mai multe detalii

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform prevederilor Legii nr. 84/1995 (a invatamantului) elevii pot beneficia de burse, printre care este si bursa de merit. Potrivit HG 558/1998, anexa 1(care contine criteriile de acordare a burselor pentru elevi), pct. 3, bursele se acorda in limita fondurilor aprobate cu aceasta destinatie de la bugetul de stat si se repartizeaza Inspectoratelor Scolare Judetene de catre MEN. Desemnarea beneficiarilor acestor burse se face de catre ISJ, la propunerea consiliilor de administratie din unitatile scolare.
Analizand aceste prevederi legale se poate trage concluzia ca acordarea bursei de merit nu este o obligatie imperativa a statului(care trebuie executata, indiferent de imprejurari), ci o obligatie care ramane la latitudinea statului, in functie de posibilitatile bugetare, astfel ca daca nu exista prevazute sume in bugetul de stat, cu destinatia de burse, acestea nu se mai acorda si statul nu poate fi obligat la acordarea lor(prevederile legale fiind dispozitive).
Pentru a vedea situatia exacta, respectiv daca s-au prevazut sume cu aceasta destinatie, poti vedea bugetul de stat pe acest an, la capitolul MEN. De asemenea te poti adresa la ISJ ori MEN, pentru a lamuri situatia. Succes si numai bine!

2 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Presedintelui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adreseaza o cerere scrisa inspectoratului scolar teritorial si depune-o la registratura sau expediaz-o prin posta cu confirmare de primire; incearca sa redactezi/formulezi aceasta cerere in asa fel incat sa-i dai si o nuanta de sesizare (motivata de refuzul conducerii scolii de a-ti primi cererea). Depune/expediaza/ un al 2-lea exemplar al aceleiasi cereri, purtand mentiunea "spre stiinta" catre ministrul Educatiei.