| William a întrebat:

Am auzit pe cineva ca armata va fi obligatorie (din nou). A venit la mine la liceu (la clasele de a XII-a) cineva din armata si a zis ca cine nu ia bacul va fi obligat sa mearga in armata. Este adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu este nimic oficial, trebuie sa apara un act normativ in acest sens. Acum este in vigoare L.nr.395/2005 in baza careia serviciul militar obligatoriu pe timp de pace a fost suspendat si tinerii care au implinit 18 ani trebuie doar sa fie luati in evidenta. Serviciul militar redevine obligatoriu doar pe durata starii de razboi, starii de asediu si starii de mobilizare, citez:
" Art. 2. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, executarea serviciului obligatoriu, în calitate de militar în termen si militar cu termen redus, se suspenda.
(2) Ultima încorporare a recrutilor pentru militarii în termen va fi în luna octombrie 2006, iar pentru militarii cu termen redus, în luna iunie 2006.
Art. 3. - Pe durata starii de razboi, a starii de mobilizare, precum si pe timpul starii de asediu, executarea serviciului militar devine obligatorie, în conditiile legii.
Art. 4. - Dupa data prevazuta la art. 2 alin. (1), cetatenii români, barbati, la împlinirea vârstei de 18 ani, se vor prezenta la centrele militare numai pentru luarea în evidenta militara, selectionare, stabilirea aptitudinilor si a optiunilor privind modul de îndeplinire a îndatoririlor militare, în situatiile prevazute la art.3. "

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma indoiesc, desi ar fi bine dupa parerea mea, ar disciplina multi tineri

| viotedy a răspuns:

Da ce legatura are bacul cu armata? era bau-bau cumva? nu e adevarat.

| LuFacs a răspuns:

Nu cred ca este adevarat. Poate va zis asta doar sa va sperie sa luati bacul laughing.Si problema e ca, acum daca vrei sa te inrolezi in armata am impresia ca iti trebuie bacul, in fine stai linsitit ca nu cred ca armata va fi din nou obligatorie.

| TyLLy a răspuns:

Nu laughing