Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am batut pe cineva la scoala si i-am rupt maxilaru, politia l-a gasit vinovat pe celalalt 30% pentru provocare, iar pe mine 70% pentru participare. Parintii lui au facut plangere, iar acum politia analizeaza cazul, toata bataia a fost filmata de catre camerele scolii, pana acum am fost pedepsit la scoala cu 4 la purtare si munca in folosul scolii. Acum ce risc sa primesc de la politie? Daca imi va face cazier am inteles ca ma limiteaza sa dau scoala de soferi dar nu stiu pentru cati ani. Daca e sa iau amenda, nu stiu ce fel, daca o sa ma inchida? sunt in clasa 11a si fac 18 ani in 2 saptamani. Astept raspunsuri de la cunoscatori! multumesc.

65 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca o sa-ti faca dosar penal pentru lovire sau alte violente (art.180, alin.2 Cod penal), daca nu are mai mult de 20 de zile ingrijiri medicale, citez:
"ART.180. Lovirea sau alte violenţe
Lovirea sau actele de violenţã care au pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Fiind minor la data faptei limitele pedepsei se reduc la jumatate. Daca se retine si scuza provocarii o sa beneficiezi de circumstante atenuante.
Fata de cele aratate cred ca o sa primesti o pedeapsa cu suspendare sau o sa se ia o masura educativa, care poate fi de la mustrare si pana la internarea intr-un centru de reeducare.
De asemenea o sa trebuiasca sa-i platesti spitalizarea (daca il interneaza) si operatia pentru maxilar, poate si anumite daune morale, daca le va solicita.
Te sfatuiesc sa incerci o rezolvare amiabila a problemei si daca reusesti o sa scapi de problema penala.

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca scrie asta in cazier, peste cati ani se va sterge?

| Ioandelasal a răspuns (pentru FaraZahar18):

Pedepsele penale pentru fapte comise pe timpul minoritatii nu se trec in certificatul de cazier judiciar.
Cazierul judiciar iti va fi curat in functie de pedeapsa pe care o s-o primesti si de data cand o sa intervina reabilitarea de drept, sunt diferite termene. Poti citi L.nr.290/2004, privind cazierul judiciar, republicata in 2009.

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

A-ti spus ca "Cred ca o sa-ti faca dosar penal pentru lovire sau alte violente (art.180, alin.2 Cod penal)" dosar penal, adica ce inseamna?

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Adica mai pe scurt, pot sa fiu pedepsit cu inchisoare?

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Baiatul pe care l-am lovit NU A FOST INTERNAT NICI O ZI IN SPITAL.

| Ioandelasal a răspuns (pentru FaraZahar18):

Tu nu mi-ai citit integral raspunsul? Am citat ce spune Codul penal.
Si nu am spus de spital decat la sfarsit, cand ti-am explicat ce vei avea de platit si am spus ca daca va fi spitalizat.
Atat prevederea legala cat si eu am vorbit de ingrijire medicala, respectiv numarul de zile necesar pentru vindecarea maxilarului, de regula acestea se stabilesc de medicul legist si se trec in certificatul medico-legal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru FaraZahar18):

Da, poti fi pedepsit si cu inchisoare, dar cred ca va fi cu suspendarea executarii pedepsei, respectiv nu vei fi efectiv inchis.

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu mai inteleg nimic!

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Iaca nu mai pot eu de inchisoare ca ma arunc in fata unei masini si va fac in ciuda la toti

| Ioandelasal a răspuns (pentru FaraZahar18):

Ce nu intelegi?

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Altii se omoara si politia nu face nimic, asta-i Romania, cea mai panarama tara

| Ioandelasal a răspuns (pentru FaraZahar18):

Nici in gluma sa nu spui asta. Ce-ar fi sa te duci la un psiholog?

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si m-a gasit pe mine mai prost sa ma bage la inchisoare

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ce sa fac la psiholog? ma scoate din puscarie? ma scapa de toate problemele? imposibil! ce mai viata, mai bine nu existam!

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Altii de varsta mea se distreaza, nu au griji, nu au probleme, iar eu stau si citesc codul penal si ma gandesc cum si ce viata distrusa am si cum o sa fie de acum in colo si innebunesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru FaraZahar18):

Am impresia ca nu intelegi nimic din ce ti-am spus.
Nu am zis ca o sa te bage neaparat la inchisoare, dimpotriva, parerea mea este ca, in cel mai grav caz, o sa fie cu suspendarea executarii pedepsei.
Si apoi de ce l-ai lovit asa rau pe respectivul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru FaraZahar18):

La asta trebuia sa te gandesti inainte de a rupe maxilarul.

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Fiindca m-a provocat si nu ar fi pentru prima data, insa de aceasta data nu am mai putut sa evit si i-am dat de toti banii cum se zice. si ce inseamna suspendarea executarii pedepsei? ca nu sunt judecator ca sa stiu

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Zi-mi clar: prostul ala a fost la spital in ziua respectiva, i-a pus proteza si atat, nu a fost internat la spital! acum nu poate sa manance decat supe si iaca nu ma intereseaza ca a meretato! si de luni a anuntat ca vine la scoala! ACUMA ce patesc? de la politie in cazul in care a facut plangere? ma-sa e o parlita

| Fatamuntilor a răspuns (pentru FaraZahar18):

Ar trebui sa intelegi deoarece domul Ion are experinta! Ce asa greu de inteles.
Ce as face in locul tau? Am gresit, platesc.
Dar am o intrebare la tine; Macar regreti ce ai facut?

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu mai conteaza daca regret sau nu, s-a intamplat si nu mai pot da timpul inapoi. si ce e de inteles?

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nimeni nu ma poate ajuta. Nimeni nu ma intelege.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru FaraZahar18):

Daca nu regreti ai toate sansele sa o faci din nou.E adevarat ca nu mai poti da timpul inapoi, dar trebuie sa inveti ceva din acesta experienta.Sub nici o forma nu trebuie sa-ti faci dreptate singur chiar daca esti sau nu provocat.
IN plus domnul Ion ti-a explicat clar ca poti scapa cu suspendare, adica NU vei face inchisoare.Dar ma gandesc eu ca va ramane o,, pata' in cazierul tau.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru FaraZahar18):

Ce-ti veni sa-ti lovesti colegul?
Parintii tai sigur te inteleg!

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Mie nu-mi place sa vorbesc cu parintii mei, desi stiu tot ce s-a intamplat. vreau sa vorbesc cu cineva cu care sa ma inteleaga.M-am infuriat si de asta l-am lovit. nu regret ca l-am lovit si nu stiu daca trebuie sa regret asta sau nu.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru FaraZahar18):

Mai bine ca parintii NU te intelege, nimeni.Inteleg ca voi, adolescentii preferati anonimatul din fata calculatorlui, dar de ce mai multe ori NU aste solutia cea mai buna.Acuma depinde si de relatia care o ai tu cu parintii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru FaraZahar18):

Ti-am spus ca o sa-ti faca dosar penal si o sa cerceteze fapta. Apoi dosarul merge la procuror care poate da 2 solutii principale: fie iti face rechizitoriu si te trimite in judecata, caz in care vei avea proces si judecatorul va pronunta o sentinta, fie va considera ca fapta este de pericol social redus (desi ma indoiesc) si va aplica o amenda administrativa de pana la 1.000 lei.
Vad ca n-ai invatat nimic din asta, ce importanta are ce e mama victimei, tu ai facut fapta si esti vinovat.
Ce nu intelegi din suspendarea executarii pedepsei? Aceasta inseamna ca judecatorul te va condamna la o anumita perioada de inchisoare dar nu va trebui s-o executi efectiv, deci nu vei fi inchis. Doar daca vei mai savarsi o infractiune, in perioada de suspendare si o anumita perioada dupa aceasta, va trebui sa executi si pedeapsa suspendata.
Si cine vrei sa te ajute? Tu ai facut prostia, tu trebuie sa te ajuti si sa inveti ceva din asta. Doar nu vrei sa fii mangaiat: saracul, n-a facut nimic, nu merita sa fie pedepsit, ce daca i-a rupt aluia maxilarul, etc. Esti vinovat si trebuie sa platesti, cum vei plati o vor stabili procurorul sau judecatorul.
La fel ca in primul raspuns te sfatuiesc sa incerci o rezolvare amiabila, este cel mai bine pentru tine.

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Inca o data, el a fost de vina si a meritato, nu meriti sa fii ultilizatorul anului, nu-mi pasa de ce zici tu, doar nu esti politistul anului ca sa stii tu, iar ca sa iti aduc si tie la cunostinta, decat sa planga mama mai bine sa planga ma-sa, iar daca se hotaraste sa ma bage la parnaie o sa le fac in ciuda la toti si ma sinucid. ha ha si am rezolvat. eu m-am lasat ajutat de altii care am crezut ca au cum sa ma ajute, daca nu aveti cum si asa cum ai zis ca trebuie sa ma ajut singur, atuci cum ti-am mai zis, ma arunc in fata unei masini, dar intai beau de nu mai pot ca sa nu simt durere. voi nu stiti prin ce trec eu acum si sunteti rai cu mine ca am zis ca i-am rupt maxilaru la unu, DA i l-am rupt, insa nu am vrut sa fie asa, am crezut ca o sa fie o bataie si el o sa se invete minte si atat. am fost si la psiholog, insa nici ei nu ma pot ajuta! deci adio viata decat sa traiesc in chinuri si sa mananc bostan in puscarie

| Fatamuntilor a răspuns (pentru FaraZahar18):

Tinere, se pare ca nu stii sa apreciezi un sfat! Nimanui nu-i pricoseste timpul sa stii! Si acum serios, ce ai vrut sa citesti? Bine ai facut ca l-ai batut?
Treaba cu sinucisul nu rezolva problema.Sunt sute de tineri in situatia ta care isi asuma responsabilitatea.
Deci, daca sfaturile primite mai sus nu te-au multumit te sfatuesc sa iei legatura cu avocat, care oricum va fi necesar in cadrul unui proces.Dar te va costa.
Ar fi mai simplu sa mergi la partertea vatamata la o negociere.Dar daca nu-ti pare rau.

| trăncănici a răspuns (pentru FaraZahar18):

Nu ne faci nouă în ciudă....Trebuia să ne povesteşti păţania.Am văzut că are şi el parte de vină, deci ai ceva circumstanţe atenuante.Sunt oameni care provoacă intenţionat ca să te facă să-i iei la bătaie, după care te dau în judecată. Cred c-ar trebui să ne relatezi păţania de-a fir a păr, ca să te putem ajuta fără să te blamăm.Eu una, îmi cer scuze că la întrebarea dinainte te-am cam luat la şuturi.Văd că nu eşti chiar atît de negru.

| Raul1q1 a răspuns (pentru FaraZahar18):

Hai frate, atata de caci pe tine de puscarie. Daca o sa o faci ai doar sase luni. Ce vorbesti de sinucidere si de sfarsitul lumii? Esti prost? Doar pentru ca o sa ai o amenda sau cel mai grav sase luni? Fii si tu barbat si fii responsabil acum pentu ce ai facut

| Raul1q1 a răspuns (pentru FaraZahar18):

Spui ca altii se distreaza la varsta ta (probabil 14-16 ani) dar si tu te-ai putea distra daca nu ti-ai mai bate capul atat cu politia

| Raul1q1 a răspuns (pentru FaraZahar18):

Nu trebuie sa regreti. Ce-i cu prostia asta. Daca te-a enervat la maxim nu te poti abtine, pur si simplu

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu la școală pentru ce ai mers până acum? Să te bați, să faci instigare la violența fizică?
Încadrarea juridică și pedeapsa se va aplica în funcție de număr de îngrijiri medicale pe care o va primi victima.
Pa, pa.

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Daca cineva isi bate joc de tine, tu ce faci?

| Raul1q1 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Ori ii dai un raspuns concret ori nu scrii. Nu avem nevoie de sfaturi de parinti

| trăncănici a răspuns:

Ţi-am trimis mesaj pe privat!

| ihacoswhy a răspuns:

Doamne....Nu inteleg cu poti sa dai in cineva, cum poti sa bati pe cineva, abtine-te cu cateva injuraturi dar nu inteleg cum poate creierul sa faca asa ceva eu nu as putea sa lovesc pe cineva! decat putin in gluma sau daca m-a enervat dau f incet dar nu ma apuc sa-l omor in bataie
Nu poti sa omori pe cineva si apoi sa zici SCUZE sau OOPS
Thoamne...

| FaraZahar18 a răspuns:

Ce mai lume, de ce suntem noi oamenii? sa traim cu probleme? acum chiar astept cu nerabdare sa vina sfarsitul lumii!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru FaraZahar18):

Auzi, o impacare cu partea vatamata, ai incercat?

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu am incercat fiindca nu ma prea pricep la targuieli.

| FaraZahar18 a răspuns:

Totusi, va multumesc tuturor pentru raspunsuri

| FaraZahar18 a răspuns:

Nu stiu ce sa mai spun, deci nu mai am nici o speranta sa se termine totul cu bine, nu mai conteaza ce-a fost atunci ca toti ma intrebati cum pot da in cineva, nu pot da timpul inapoi ca sa-mi repar greseala, chiar daca nu e in totalitate vina mea.

Din cate am inteles mama baiatului vrea bani ca zicea la politie ca nu are bani sa-l trimita la scoala si sa-i dea sa manance, pai daca ma-sa vrea bani, politia imi face cazier, amenda, mai risc sa fiu si inchis, pai mi-a distrus toata viata.

Nu mai pot sa ma angajez unde vreau, nu mai pot da pentru carnet de sofer (multi care termina studiile, se angajeaza ca sofer pana isi gasesc un job ideal), iar eu ce fac acum?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru FaraZahar18):

Mi-a atras atentia fraza,, mama lui nu are bani''. Incearca ca tu sau familia ta sa faci rost de bani. Zici ca vrei sa ajuti pe colegul tau sa se recupereze medical, sa continuie scoala... apoi o rogi sa-si retraga plangerea.In mod normal, odata plangrea retrasa ar trebui sa scapi de probleme cu politia.Dar ramai cu pedeapsa data la scoala.

| ihacoswhy a răspuns (pentru FaraZahar18):

Ti-ai distrus-o singur pentru ca nu gandesti inainte de a face ceva.
imagineaza-ti ca terminai scoala, licul, facultatea ajungeai n om mare cu o slujba buna si era mai bine dar nu, tu te-ai apucat si l-ai batut pe copil pana la urma ce ti-a facut?

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Usor de spus, greu de facut!

| FaraZahar18 a răspuns (pentru ihacoswhy):

Si de ce sa-mi imaginez ca termin liceul, facultatea? acum imi imaginez oare cum e cand mori.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru FaraZahar18):

Stiu asta! Dar este o solutie!

| FaraZahar18 a răspuns:

In plus acum nu mai pot sa fiu cu gandul la scoala, sa invat ca trebuie sa ma gandesc la ce distrusa imi este viata, totul s-a dus in 5 secunde de prostie.sad

| FaraZahar18 a răspuns:

E greu daca nu ai prieteni care sa te sustina si sa fie alaturi de tine la greu.

| FaraZahar18 a răspuns:

Sincer, ma bucur pentru voi ca aveti o viata linistita si fara probleme, dar nu mai dati cu presupusul!

| ChiftelutaCrocanta2 a răspuns:

Cineva în 2020?

| Deni123 a răspuns:

Depinde cat de grav e. Poate o sa iti dea o amenda si ar putea si sa te exmatriculeze din scoala.

| AlexCraescu a răspuns:

Din cate citesc aici toate raspunsurile cu tot cu clarificari ti-au fost date. Insa din toate postarile tale nu vad decat inconstienta, o frica oarecum animalica de pedeapsa si nici cea mai mica urma de maturitate. Nu am idee care a fost situatia si cum de te-a provocat, poate o merita sau nu, nu am idee care ti-e situatia materiala de ii judeci pe altii ca fiind "parliti", desi daca ai fi un copil de bani gata obisnuit sa fie scos din belele ar explica oarecum felul de a-i privi de sus pe ceilalti. Oricum, rezolvarea ta de a te arunca in fata masinii nu ti-ar aduce nici o rezolvare si cu atat mai putin soferului care isi va distruge masina si va ramane cu sechele. Man, nu pot sa iti spun decat ca ai nevoie clara de un prieten matur cu care sa vorbesti sa vezi cam cum merge lumea asta ca traiesti intr-un univers paralel. Tot ce iti recomand in momentul de fata este o tema de gandire: gandeste-te intens si da-mi si un raspuns la intrebarea - De ce te consideri mai presus decat celalalt pe care l-ai batut sau decat parintii lui sau chiar decat oricine altcineva? Chiar sunt curios sa iti aflu raspunsul

| FaraZahar18 a răspuns (pentru AlexCraescu):

Daca nu stii situatia, nu te baga aiurea cu comentarii inutile la adresa mea.

| Munteanu_Ciprian_1995 a răspuns:

Si ce i-ai mai facut i-ai rupupt piciorul ca eu il locul tau nu mai era viu daca veneam eulaughing

| FaraZahar18 a răspuns (pentru Munteanu_Ciprian_1995):

Da ce ti-am cerut parerea ce ai face tu daca erai in locul meu?

| Hatelaw a răspuns:

Pai frt depinde de preferat ar fi sa te impaci cu el poate ai putea sa te impaci cu el si sa le zica parintilor sai sa retraga plangerea cel mia usor mod insa ai putea sa stai in arest daca faci 18 ani acu frt cum vrei tu

| jyhsehda a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu parintii tai sa ia legatura cumva cu parintii baiatului si cumva sa va intelegeti, asta ii cea mai buna modalitate, altfel trebuie sa ai un avocat foarte bun care nu cred ca va fi prea ieftin si va dura mult timp pana se va da verdictul, timp in care tu probabil nu vei dormi bine noaptea, o sa te tot gandesti sa te sinucizi daca deja te-ai gandit la varianta asta...asa daca reusiti sa va intelegeti, o sa ti se ia o piatra de pe suflet si vei dormi linistit, poate iesi cu baiatu ala la un suc happy, eu zic ca mai bine suna asa

| ihacoswhy a răspuns (pentru jyhsehda):

Nu are cum sa se-nteleaga adica frate I-A SPART MAXILARUL
Ti se pare ca dupa asta parintii lui se pot purta de parca nimic nu s-ar fi intamplat? doar sa se duca la biserica sa se spovedeasca poate sa-si ia piatra de pe suflet dar tot nu cred ca va uita niciodata

| jyhsehda a răspuns (pentru ihacoswhy):

Revin si eu, cam tarziu dar na...de inteles se poate intelege atata timp cat banu vorbeste. "Nu inteleg cu poti sa dai in cineva, cum poti sa bati pe cineva" poate ala si-o batut joc de el de mult timp, l-o umilit in fata colegilor si asa normal ca nu a mai rezistat omu, a adunat multa ura in el si cand nu a mai suportat i-a dat perversa de pe tg ocna. Eu is curios ce a facut pana la urma, daca s-a ales sau nu cu dosar penal

| ihacoswhy a răspuns (pentru jyhsehda):

Da frate dar daca isi bate cineva joc de mine il injur dracu nu ma apuc sa-l rup in bataie

| Raul1q1 a răspuns (pentru ihacoswhy):

Alt prost. Baiatul a facut ce a simtit si mi se pare perfect normal sa il iei pe cineva la bataie daca el a dat primul si/sau te-a injurat de toti sfintii

| PROGRAMMER a răspuns:

O amenda si atit