| enchanted a întrebat:

Am divortat la sfarsitul lunii martie ac si cu cinci ani in urma am facut un imprumut nevoi personale la banca pe numele meu ca imprumutat si al sotului ca si co-imprumutat si nu am platit rata de doua luni, acum eu am custodia copiilor si platesc toate datoriile din cei 650 ron salariul meu, dar nu imi raman bani si pentru rata la banca iar fostul sot nu vrea sa plateasca nimic reprosandu-mi ca eu am divortat si sa ma descurc sa vada in cat timp murim fara el. Cei de la banca m-au contactat telefonic si chiar au venit la locul meu de munca si mi-au zis sa fac recalculare sa platesc 3 sau 6 luni mai putin dar va fi pe numele meu facuta recalcularea, deci sotul nu va mai avea de platit la banca nimic si mi se pare o capcanaSpuneti-mi va rog ce se poate intampla, ce sa fac? partajul nu este facut si oare e bine sa il facem acum, fostul sot va fi obligat sa plateasca?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sfatul meu este sa nu accepti recalcularea. Daca tu nu platesti si nu te pot executa silit atunci va fi obligat sotul sa plateasca. Este bine sa faceti partajul si atunci daca preiei intreaga datorie privind imprumutul atunci vei avea mai mult si din masa partajabila, cu suma care ar reveni sotului din imprumut. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu sper sincer să te jupoaie banca.
În toate procesele de divorţ văd că foştii soţi au doar obligaţii, drepturi mai din părţi aşa că meriţi tot ce ţi se întâmplă şi chiar mai rău!

| Americanuu a răspuns:

Pune te rog aceasta intrebare aici http://www.avocatnet.ro/content/forum.Iti va raspunde cineva cu mult mai multa pricepere in cel mai scurt timp.

| aylin_8497 a răspuns:

Stai linistita, daca creditul este de nevoi personale te pot prinde cu cel mult o poprire pe salariu, care e de 1/3 din salariu de baza

| Chrysk2 a răspuns:

Ce imi place mie barbatii care zic asta
"Sa vad cum te descurci acum fara mine" laughing
Acum la intrebare, eu am doar 20 ani, dar am un prieten care a scos 300 mil din banca si inca nu i-a dat inapoi,dar se poate sa vina sa iti ia din casa pana ajunge la suma care trebuie sa o dai,asta e si de noroc...
Sotul tau cred ca va fi obligat sa plateasca daca tu nu o faci,asta stiu de mai de mult,cand cineva a mers ca girant" si celalalt nu a mai platit,lui ii tregea in fiecare luna bani din salar. Poate acum s-a schimbat,nu stiu ce sa spun.
Daca ai custodia copiilor trebuie sa iei pensie alimentara,de acolo vor mai veni niste bani.
Apropo,sper din tot sufletul sa nu te fi despartit de sotul tau pentru altu, cand totusi el e tatal copiilor, chiar daca am 20 ani nu imi place aceste lucruri si sper ca toti care fac asta sa o duca din ce in ce mai rau happy (scuze pentru asta, dar nu suport)

PS:Scuze de unele greseli de scriere si exprimare, imi este prea somnwinking