| Fluture a întrebat:

Hei.Acum ma confrunt cu o problema mai grava:-s. O ruda de'a mea a facut un imprumut in banca, iar bunica mea a girat'o fiindca acea persoana a promis ca va plati ea ratele dar timpul a trecut. Acea persoana nu a mai platit, iar bunicii ii vin tot mereu diverse plicuri ca trebuie sa plateasca[suma de 480 ron rata/luna]. Se poate ca bunica mea sa se duca acolo la cec de unde a scos banii ruda aia a mea, sa mute ratele pe numele rudei care a facut imprumutul? Sau sa faca ceva sa nu mai plateasca ea rata? Deoarece are pensia micuta si nu prea ii ajung baniistraight face. Va rog, ajutati-mahappy.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ratele sunt pe numele rudei care a imprumutat suma. Bunica ta a garantat plata imprumutului, astfel ca daca acea ruda nu plateste banca poate sa ceara banii de la garant, respectiv de la bunica ta si nu-i ramane decat sa obtina ea banii de la ruda. Ceea ce poate face bunica ta este sa incerce sa determine banca sa o execute silit pe acea ruda si doar daca banca nu-si recupereaza banii prin executare silita atunci sa ceara banii de la ea ori sa o determine pe ruda sa plateasca. Este riscul garantului ca va ajunge sa plateasca, daca cel pe care l-a garantat nu plateste. Succes si numai bine!

4 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Daca persoana pe care a girat-o nu plateste, bunica trebuie sa plateasca pentru ca a girat!

| anad a răspuns:

Nu poate decat sa plateasca ratele fiindca a girat (am patit si eu ca am platit rate in calitate de girant!) si sa roage pe ruda respectiva, cu buna intelegere, sa faca ce poate si sa-i restituie banii.

| frvtel a răspuns:

Nu se poate face nimic, daca a girat trebuie sa plateasca ea acele rate. Ce poate face, este sa dea in judecata pe acea ruda si asa poate sa-si recupere banii.Multa bafta!

| Liviu a răspuns:

Eu stiu una si buna
Nu vrea sa plateasca bani?
Ii sparg mufa
Platesc eu tot
Da pentru fiecare ban pe care il dau
Ii sparg capustraight face
Sau mai e si solutia de ai vorbi frumos
Daca bunica ta a girat`
Acm sa traga de ruda aceea