| AlexBazzy a întrebat:

Am facut bine sau rau?
Am vazut o doamna si un pachet de tigari pe strada, pe jos.
Am intrebat-o pe doamna daca e al ei dar nu m-a ascultat si a mers mai departe... eu am luat patchetul si l-am pastrat.

Se considera furt sau ceva? Eu am intrebat-o...

Dati-mi si mie mai multe informatii, va rog.

Ma gandesc ca daca era al ei sau i-a cazut zicea ceva din moment ce i-am spus "vedeti ca v-a cazut pachetul".

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este furt dar se poate considera insusirea bunului gasit, conform Codului penal, citez:
"ART.243. Însuşirea bunului găsit
sau ajuns din eroare la făptuitor
  (1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
  (3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| AlexBazzy explică (pentru Ioandelasal):

Raspunde-mi la obiect, crezi ca se face zarva si politie pentru un pachet de tigari?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexBazzy):

Ti-am raspuns exact la obiect, tu ai intrebat, citez:
"Se considera furt sau ceva?"
Personal nu cred ca o sa se faca zarva pentru un pachet de tigari, mai ales pentru unul pierdut.

| Holiday a răspuns:

Nu ne-ai zis ce era in pachet, ca daca erau tigarete din tutun, ma gandesc ca nu faceai atata zarva...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are dom, le nimic, vezi de treaba. Daca era al ei, il lua inapoi cu multumiri sau fara.Asa ca daca nu ti-a raspuns, al tau sa fie.

| StefiChan8D a răspuns:

Nu este furt. Daca l-ai gasit pe jos nimeni nu iti poate face nimic. Daca doamna a plecat probabil ca s-a suparat si nu era al ei.