| Alin0961 a întrebat:

Am fost implicat intrun accident cu avarii usoare mai exact nu am pastrat distanta corespunzatoare dintre vehicule si am intrat in "fundul" celui din fata spargandui tripla si zgariindui putin bara. Dupa o discutie cu partea vatamata am fost la un service unde isi repara acea firma masina pentru ca nu era o masina personala, era masina unei firme de distribuit paine si am fost nevoit sa'i pylatesc tripla omului.Problema e ca nu am facut vreo hartie ceva ca si cum neam fi inteles intre noi si nici la politie nu am fost.Acum dupa o saptamana miam reparat singur bara din fata care era putin deplasata de la locul ei si vroiam sa stiu cum as putea fi sanctionat in cazul in care se gandeste omu' sa se duca la politie. Astept sfaturile voastre. DAU FUNDA!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ne intrebi niste lucruri care ar trebui orice sofer sa le stie?

Nici nu trebuia sa discuti cu el plata cu banii in mana. Faceati o amiabila, totul era legal si tu nu scoteai banii din mana. Nu vroia te duceai la politie si declarai accidentul si gata.

Acum el nu se va duce la politie pentru ca veti fi amandoi sanctionati si vi se va retine permisul pentru nedeclararea accidentului in 24 ore.

Sa nu mai zic ca e infractiune si se pedepseste legal reparatia fara autorizatie

| OrangeFga a răspuns:

Normal era sa mergi la cel mai apropiat post de politie si sa anunti,sau sa fie facut un acord scris intre voi.
Dar avand in vedere faptul ca omul nu a cerut decat sa i fie platita dauna, nu cred ca e asa de grav.
Oricum stai linistit, n-are nimeni niciun interes sa mearga la politie pentru asta, iar avaria a fost usoara, nimic grav.

| Alin0961 explică:

Pentru partea cu reparatia mi-e frica cel mai tare dar daca accidentul nu a fost cu victime e aceeasi sanctiune?

| Alin0961 explică:

Ma lamureste si pe mine cineva va rog?