| Jack639 a întrebat:

Am gasit un telefon într-o seara într-o 'cârciuma', vineri seara. Acolo era foarte aglomerat. Eram cu o fata am luat telefonul si am ieșit afara, apoi la câteva minute mă cauta persoana căreia ii apartiea telefonul. A început sa mă amenințe ca daca nu ii dau telefonul mă bate si chestii (nu știam de unde știe ca telefonul e la mine) așa ca am ținut-o pe a mea ca nu am gasit telefonul si chestii. Ascunsesem telefonul in parc, când m-am hotărât sa il dau înapoi nu l-am mai gasit. Acum dupa 3 saptamâni am primit citatie la poliție in calitate de suspect. Ce o sa patesc?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca ai gasit un telefon frumos, cinstit, corect zii cum vrei ar fi sal inapoiezi persoanei. Eventual suni de pe acel telefon la un numar, daca poti face asta.In cazul tau mai ales ca persoana venise dupa tine,trebuia sa il intrebi ce telefon este,model ce nr are, verifica-i, dadeai omului telefonul si aia era tot.Ce patesti? pai o sa vezi cind o sa mergi la politie.Cel mai bine e sa recunosti ca da ai gasit telefonul si gata. uite si tu pentru un amarit de telefon unde se ajunge. Poti nega ca ai fi gasit telefonul, dar nu stii daca cumva cineva tea vazut, deci daca negi in continuare si are martor care tea vazut ca ai gasit telefonul e de naspa.Si mai erai si cu o fata si aia a fost de acord sa pititi telefonul? E o magarie sa pastrezi lucruri gasite. Punete tu in situatia celui care pierde ceva si sa vezi cum o sa te simti cind nimeni nu iti inapoiaza ce ai pierdut.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te-ai facut cu dosar penal pentru furt si poti fi condamnat, conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără  consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Daca o sa ajungi sau nu la inchisoare depinde de instanta de judecata.

| Jack639 explică:

Da, dar o sa recunosc ok. Telefonul nu il mai am plătesc contravaloarea, dar e fapta penală ajung la pușcărie ( am mai luat o amenda penală si am dosar penal pentru alta fapta )

| relian a răspuns (pentru Jack639):

Nu cred ca ajungi la puscarie pentru ca nu l-ai furat asa cum spune cineva pe aici.Ai spus ca l-ai gasit, deci nu l-ai sustras de la cineva.Ca urmare poti primi o amenda, sau ce o sa iti dea politia ori unde ajungi. Fapta penala nu stiu, pentru ca asa cum ai spus l-ai gasit.Treb sa cauti sa vezi ce spune legea pentru lucrurile gasite.