| lilianath a întrebat:

Am înțeles ca dacă ai făcut o școală profesionala se adaugă că vechime pe cartea de munca. Cat de adevărat este?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vechimea se adauga din momentul cand te angajezi, cu contract de munca, nu are treaba scoala profesionala.

| Hyperion7 a răspuns:

Din cate știu, chestia asta e in faza de proiect, încă nu a fost adoptată.

| AdelinaC a răspuns:

Eu stiu ca este perioada asimiliata si se adauga in momentul in care iesi la limita de varsta daca ai stagiul minim contributiv. Exista pe Facebook un grup referitor la pensii, poti intreba acolo, adminul e f bine informat

| Korkodeln a răspuns:

Da, ÎNALTA CURTE, | Decizie 18/2015 citez:
"În interpretarea acestor dispoziţii legale, instanţele au statuat că durata pregătirii profesionale a angajaţilor în sistemul uceniciei în şcoli profesionale sau la locul de muncă constituie vechime în muncă."