| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor: Cum sa dau in judecata pe cineva fara avocat? unde ma adresez, ce e de facut? va rog sa ma ajutati.

7 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Depinde. pentru un proces penal vei face o plangere la sectia de politie in raza careia s-au petrecut faptele... aceasta plangere isi urmeaza cursul ei.(parchet si daca se va trimite spre judecare. la judecatorie)... Daca este un proces civil. trebuie sa faci o actiune (dosar) in care sa relatezi situatia (dar trebuie sa cunosti termeni juridici), actiune ce se face de avocat. In anumite conditii(venituri mici) avocata Paula Iacob cu echipa ei se ocupa de aceste dosare si apoi procese...gratuit.

| Diav0la a răspuns:

Mergi frumos la tribunal, ghiseul informatii si te indruma ei ce ai de facut, platesti ceva taxa din cate stiu eu care se plateste indiferent ca ai sau nu avocat, strangi hartiile necesare si ii dai bataie happy

| dispe a răspuns:

Avocatul poporului. Intra pe google scrie asta si gasesti informatii cum ajungi acolo si ce presupune asta. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Redactezi cererea de chemare in judecata, platesti timbrarea necesara, mergi la judecatorul de serviciu unde iti da si numar de inregistrare si astepti citatia. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tudor, ai mai pus si ieri aceasta intrebare, si ti s-a raspuns sa consulti totusi un avocat.nu costa mult.sau daca nu, mergi la tribunal si sa intrebi acolo.insa parerea mea este totusi sa iti iei un avocat, si sa lasi asta pe seama lui.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Mergi la Tribunal cu o cerere de chemare în judecată, plătești taxa de timbru dacă este un proces civil iar dacă este penal faci plângere la Parchet!
Apropo, care este acuzația? Nu pomenești nimic de ea, de ce atâta mister?
Succes.
Pa, pa.

| doinisor a răspuns:

In primul rind trebuie sa ai dovezi clare ca sa dai in judecata persoana respectiva, apoi dureaza mult si fara sint destule taxe si timp pierdut pe holurile tribunalului, mai gandeste-te merita.