| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor. Tata si cu mama s-au certat, tata a plecat si sta cu chirie cu o alta femeie.Inainte stateau in casa mamei lui. Acum a bagat tata divort si cred ca are de gand sa o dea pe mama afara si sa vina cu femeia aia, se poate asa ceva? El mai are doua surori care sunt de partea mamei, la fel si mama lui. Multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca casa in care stau parintii tai este a mamei tatalui(bunica ta pe linie paterna) si nu figureaza ca proprietar si tatal tau, atunci numai tatal tau, fara acordul bunicii, nu o va putea da afara, numai proprietarul are dreptul sa decida cine poate folosi proprietatea.
Cu atat mai mult nu o va putea evacua din locuinta cu cat spui ca bunica ta este de partea mamei si poate depune marturie in favoarea ei. Numai bine!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca o sa divorteze, in mod sigur mama ta trebuie sa paraseasca o locuinta care nu este a ei! Degeaba zici tu ca mama lui este de partea mamei tale. Dupa divort, o sa vezi tu, ca sangele apa nu se face, si intre ex nora si fiu ea va alege fiul. Din nefericire, ar trebui sa va pregatiti de ce este mai rau! Am vazut un caz similar! Daca locuinta ar fi fost a amandurora, situatia ar fi putut fi alta.

| law a răspuns:

Daca in urma divortului cu partaj casa devine a lui, poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca aceasta casa e a mamei lui, numai aceasta ar putea sa o dea afara. Daca este a tatalui tau dobandita in timpu casatoriei se va face partaj si jumatate din locuinta poate fi al mamei tale, dar daca tatal tau a avut apartamentul in momentul casatoriei atuinci poate sa o dea afara din el dupa divort, poti daoar sa ceri sa stai cu mama ta si atunci cred ca ii va fi destul de greu sa isi dea si copilul afara.

| OxiiiLineage a răspuns:

Salut.
Cred ca este destul de greu pentru tine. Insa nu va putea sa o dea afara din apartament daca surorile lui sunt alaturi de mama ta. Pur si simplu va trebui sa stea cu actuala prietena in alt apartament sau in chirie. Mama lui nu va accepta asa ceva, pana si un copil trebuie sa-si asculte parintii straight face.
Sper sa mearga bine -*.

| anna_8174 a răspuns:

Esti major/a? nu cred, adica, oricum in aziua de astazi absolut totul este posibil, incredere nu cred ca mai exista, deci...si daca nu s-ar putea, in momentul in care si-ar dori asta cu adevarat ar face-o fara sa se gandeasca la consecinte...

| mariutza98 a răspuns:

Ii spui ca tu nu poti trai fara mama ta si ca nimeni altcineva nu o va putea inlocui, apoi ii pui intrebarea: Daca ma iubesti atat de mult te rog eu sa nu o aduci pe curva aia in lucul mamei. Sper ca ti-am fost de folos.