| mariutsa1234567890a a întrebat:

Buna TPU.
am nevoie de ajutor : (((
Parintii mei au divortat acum 3 ani in urma. eu am plecat sa locuiesc cu mama, iar tata a ramas singur acasa. Eu m-am mutat la bunica. (mama mamei )
Eram copil. si poate nu intelegeam atat de bine ce inseamna "divort" dar totusi m-a durut. am avut o depresie si am incercat sa-mi iau zilele. la varsta de numai 13 ani.
Tata ma invinuia pe mine, cica daca eu nu plecam cu mama. poate ca ei se impacau.
Acuma el ma uraste. pentru tot ce s-a intimplat de atunci pana acum el ma uraste. Am fost in luna august la el.si atat de tar ne-am certat. incat era sa ne batem.
Mama timpul si-l petrece in Italia, dar acum este acasa. si cand m-ai telefoneaza tata raspund de multe ori eu. si observ dupa intonatie ca nu ma are la inima. si asta ma doare : ((
Maine e ziua lui de nastere. ce sa fac?
Sa-l felicit... sau `?! : ((
P.s: el la ziua mea mi-a urat o viata mult mai grea decat a lui. sa ma chinui si eu la fel cum se chinuie el;(
Am nevoie de ajutor.
Funda!

Răspuns Câştigător
| SandraCristina a răspuns:

Parerea mea este sa fii tare sa ai un caracter tare sa treci peste tot asta conteaza nu merita sa suferii pentru o persoana care nu te iubeste si nu merita lacrimile tale eu zic sa il suni sa ii spui la multi ani si ceea ce mai vrei tu sa ii dai dovada ca tu nu esti ca si el si ca nu ii doresti raul pentru ca va plati el totul se plateste in viata si ii spui ce ai de zis si dai dovada ca ai caracter nu ca si el si normal nu e vina ta tu nu ai nici o vina in ceea ce ii priveste pe parintii tai ce a fost a fost intre ei tu esti o victima si daca era dupa tine sigur nu se desparteau da in viata unele drumuri se despart si fii tare in continuare te-am pupat:*

4 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Cred că este greşit tatăl tău dacă spune că tu ai fi motivul divorţului. De obicei la divorţ se ajunge numai din cauza prostiilor celor doi soţi, copiii fiind de cele mai multe ori simple victime. De aceea, nu cred că ar trebui să ei în serios ceea ce a zis el în acest sens. Cât despre întrebarea ta, nu cred că este înţelept să răspunzi cu aceeaşi monedă, sau să răspunzi în general dacă nu simţi acest lucru.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Mariuta,

Iti intelegem situatia si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| PhooThay a răspuns:

Copii nu trebuie sa-si judece parintii. Asa cum sunt ei, sunt parintii tai! Daca el asa considera cã trebuie sa-ti zica, foarte bine, insa tu nu trebuie sa faci asa. Deci, suna-l ureaza-i la multi ani, toate cele bune, etc. Arata-i ca tie nu-ti pasa ca el nu te sufera...

| lur2323 a răspuns:

Acest nene pe care il numesti tata, nu prea pare tatal tau, niciun parinte normal nu ar zice asa ceva unui copil...ar trebui sa il feliciti sa arati ca esti mai desteapta decat el si ca nu ai orgoliu. Bafta!