| anonim_4396 a întrebat:

Am o cunostinta care a fost citat de politie pentru o declaratie, acesta nu a stiut ca trebuie sa ia si un avocat dupa dinsul, isi poate schimba declaratia?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și ulterior cum a știut?
Polițistul care l-a chemat era obligat să-i aducă la cunoștință dacă dorește să dea declarația în prezența unui apărător din oficiu sau ales!
Se poate reveni asupra declarație cu completări sau modificări pe principiul de bună credință.
Important este de știut ce calitatea are cunoștința ta!? Martor, învinuit (se începe urmărirea penală față de el cât timp nu a fost pusă în mișcare acțiunea penală!), învinuitul este subiect de drepturi și obligații. Persoana fizică (infractorul) primește diferite calități procesuale pe parcursul procesului penal, și anume: învinuit, inculpat, condamnat. Înainte de pornirea procesului penal, această persoană are calitatea de făptuitor.
Pa, pa.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde in ce calitate a dat declaratia.
Daca a dat declaratia in calitatea de persoana care a comis o fapta penala, politistul era obligat sa-i aduca la cunostinta ca poate fi asistat de un avocat. Daca nu i-a adus la cunostinta acest drept, declaratia poate fi socotita nula si are tot dreptul sa dea o noua declaratie, asistat de un avocat, deoarece i-a fost incalcat dreptul la aparare.
Daca a dat declaratia in calitate de martor, nu era obligatoriu sa fie asistat de avocat si politistul nu avea obligatia sa-i aduca la cunostinta aceasta posibilitate. Isi va putea schimba declaratia in instanta de judecata(daca va fi citat ca martor), dar va trebui sa aiba o motivatie buna de ce si-o schimba. Numai bine!