| davidsebastian a întrebat:

Sunt minor (15 ani) si trebuie sa dau declaratie la politie. Din ce am inteles trebuie sa fiu cu unul din parinti. Intrebarea e: trebuie sa fie si un avocat prezent? Sau ajunge doar cu parintele?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde pentru ce trebuie sa dai declaratia, respectiv ca autor/coautor (faptas) ori complice la o infractiune, ca victima a infractiunii sau ca martor.
Daca esti in primele cazuri este bine sa mergi si cu un avocat, la ultimele doua este destul sa mergi cu un parinte.

| davidsebastian explică (pentru Ioandelasal):

Doar martor. Multumesc pentru raspuns

| Ioandelasal a răspuns (pentru davidsebastian):

Atunci poti merge doar cu un parinte, nu ai nevoie de avocat.

| Brizbriz a răspuns:

Daca tu nu ai facut nimic rau, atunci doar parintele e indeajuns
daca ai facut, SAU poti fi acuzat de ceva rau (chiar daca nu ai facut) atunci avocatul nu e obligatoriu, DAR CHIAR SE RECOMANDA, LA MODUL ABSOLUT (piulitia abia asteapta sa ti-o traga, ca ei sa iasa bine ca uite isi "merita" salariu)

| davidsebastian explică (pentru Brizbriz):

Nu am facut nimic rauhappy

| Brizbriz a răspuns (pentru davidsebastian):

Citeste tot raspunsul meu, nu conteaza daca ai facut sau nu nimic rau, coteaza doar daca poti sau nu sa fii acuzat
pentru ca, daca poti sa fii acuzat, atunci avocatul e o necesitate... REALA

| davidsebastian explică (pentru Brizbriz):

Pai un prieten a fost "victima" sa zic, nu stiu in ce prostii s-a bagat, a venit la el un baiat sa ii ceara bani, initial a refuzat iar pe urma l-a amenintat. eu doar am fost de fata, dupa ceva timp m-a sunat cineva de la politie sa vin sa dau declaratie, nu imi trece prin cap ceva de ce pot sa fiu acuzat

| Brizbriz a răspuns (pentru davidsebastian):

Atunci un parinte e indeajuns, o sa te puna sa dai o declaratie si apoi o sa semnezi, spune tot adevarul si nu ascunde nimic, chiar daca tu tii la prietenul tau si a facut ceva nu foarte bine, este mult mai simplu pentru toti, el inclusiv, daca spui adevarul, pentru ca politia o v-a intoarce pe toate partile si pana la urma se vor prinde daca ascunzi ceva (tu dai o declaratie odata in viata, ei iau declaratii si zilnic, deci au muuuuuult mai multa experienta decat tine cu, chestia asta)

| 1234568807 a răspuns:

De avocat ai nevoie doar daca e ceva mai grav, de ce trebuie sa dai declaratie la politie?