| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare la dumneavoastra, desi m-am informat si in alte locuri, dar vreau sa aflu si parerile voastre! In urma cu o saptamana mi-am depus demisia la firma unde am muncit, cam vreo 2 luni de zile cu contract determinat! In ziua depunerii demisiei incepand de la seful meu, pana la secretara nu mi-a oferit un raspuns concret in ceea ce priveste desfacerea contractului de munca, pana intru-un final seful s-a hotarat sa-l sune pe seful lui sa se informeze in legatura cu contractul meu, daca imi ofera la zi demisia sau cu preaviz! In cele din urma mi s-a comunicat ca desfacerea contractului meu se poate face doar pe baza de preaviz, cu toate ca sunt angajat in perioada tereminata, in consecinta, perioada de proba! In cele din urma am depus demisia la secretariatul firmei respective, fara sa fiu informat in legatura cu vreun numar de inregistrare in ceea ce priveste demisia mea! Proaspat iesit din biroul secretarial, m-am dat ochi in ochi cu directorul institutii respective si l-am intrebat cum sta treaba cu acel preaviz, spunandu-mi ca eu nu am nicio treaba cu acel preaviz si pot sa plec din acest moment fara niciun fel de preaviz, acel preaviz facandu-se doar asa pe ideea ca "e greu sa te angajezi la noi, la fel e greu sa pleci"! Astept niste raspunsuri sau sfaturi de la voi! Va multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi spui multe date neesentiale nu spui doua elemente esentiale pentru un raspuns corect, respectiv cand ai inceput munca si pe ce perioada era contractul ori macar cand se termina acea perioada determinata. Spune asta si o sa-ti dau un raspuns concret. Numai bine!

| adrianno1788 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Imi cer scuze, dar in timpul redactarii mesajului am intampinat cateva erori de conexiune si s-au cam pierdut niste date din intrebare! Contractul meu pe perioada determinata a inceput in data de 16. 01. 2012 pana in data de 17. 04. 2012!

| Vali215 a răspuns:

Daca directorul acelei institutii a zis ca n-ai treaba cu acel preaviz inseamna ca nu trebuie sa iti faci probleme si ca poti pleca, dar daca cei de acolo tot insista sa te duci in preaviz, du-te. N-are rost sa-ti faci probleme pentru cateva zile de preaviz.

| adrianno1788 a răspuns:

Rectific, contractul meu de munca determinat, a inceput din data de 16.01. 2012, pana in data de 17.04. 2012.

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianno1788):

In acest caz este vorba de o demisie din partea ta si atunci, daca angajatorul nu renunta expres, trebuie sa respecti termenul de preaviz. Roaga-l pe director sa specifice in scris, eventual pe demisia ta, ca renunta la preaviz si este de acord cu desfacerea contractului incepand cu data cererii tale.
Daca nu face asta si tu nu te prezinti la lucru in continuare (Codul muncii prevede pana la 20 zile lucratoare ca termen de preaviz, s-ar putea ca in CCM ori CIM sa fie mai putine) s-ar putea sa te trezesti cu surpriza ca ti-au desfacut contractul de munca pentru absente nemotivate si, cine stie, s-ar putea ca asta sa conteze cand o sa vrei sa te angajezi la un nou loc de munca. Numai bine!