| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru cunoscatori:poti lua concediu fara plata de la locul de munca actual si sa te angajezi cu carte de munca in alt loc? adica fara sa iti dai demisia de la jobul unde ai concediu fara plata

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti, fiindca nu o sa primesti concediul. Acesta se acorda numai in cazuri speciale, prevazute de Codul muncii si in alte cazuri la vointa angajatorului.
In schimb te poti angaja la un alt loc de munca cu timp partial, 1-4 ore pe zi si cu conditia ca programul sa nu se suprapuna, daca activitatea iti cere prezenta la locul de munca actual timp de 8 ore. Numai bine!

| danielaxyz a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu lucrez in invatamant, de exemplu
am dreptul la un an concediu fara plata, oricand vreau
in timpul asta de un an, nu pot sa lucrez cu carte de munca la alt job? sau trebuie sa-mi dau demisia din invatamant?

| Ioandelasal a răspuns (pentru danielaxyz):

In primul rand nu mai exista carnet de munca de la 1.01. 2011.
In al doilea rand, din cate stiu, se acorda acel an pentru a te pregati si recrea, nu pentru a munci in alta parte.
Totusi, daca nu este interzis expres si nu-mi aduc aminte sa fie, atunci te-ai putea angaja si in alta parte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai un loc de munca cu norma intreaga adica 8 ore pe zi nu poti sa iti iei decat unul cu jumatate de norma. nu ai voie legal sa lucrezi mai mult de 12 ore pe zi.

| danielaxyz a răspuns (pentru suntserios):

Pai n-as lucra mai mult de 12 ore pe zi,pentru ca vreau sa-mi iau concediu fara plata de la jobul actual,si sa lucrez in alta parte, dar eu vreau sa stiu daca m-ar angaja cu carte de munca daca as fi in concediu fara plata dincolo, fara sa fiu nevoita sa-mi dau demisia(am dreptul sa-mi iau un an concediu fara plata, oricand vreau eu, lucrez in invatamant)

| suntserios a răspuns (pentru danielaxyz):

Pai eu asta incerc sa iti spun ca pe cartea de munca nu poti avea mai mult de 12 ore in mod legal si daca esti in concediu pe cartea de munca tot norma de 8 ore va fi trecuta. e o chestie mai delicata cel mai bine intrebi un contabil.

| Andrei233 a răspuns:

Din cate stiu, nu.Dar, te poti angaja part-time.