| AlycuBoss a întrebat:

Vecinul meu taran obosit care debea s-a mutat la bloc da cu bormasina gauri de 6 ore.m-am trezit la opt cu bubuituri.De la ce ora e "permis" sa zic asa sa dai cu bormasina?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemnea prevedere.
Conform L.61/1991, rep. in 2014, constituie contraventii, citez:
"25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
  26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 8 dimineata poate omul sa faca ce vre, ca nu o sa stea muncitorii dupa toti lenesii din bloc sa se trezeasca

| BogdanDediu a răspuns:

De la 8 dimineata are voie pana pe la 10 seara daca nu inceteaza suna la politie si potoleste-l pe taran!

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Nu e o ora specifica, dar fiecare bloc are un timp de liniste, iar daca face in acel timp, fai reclamatie la administrator