| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă cu posesorii de tronitete electrice. Oarecum ii detest atunci când ii vad prin oraș circulând pe stradă și culmea tupeului, unii circulă și pe mijlocul benzii de deplasare ocupand toată banda, iar ceilalți participanți la trafic sunt obligați sa ii ocolească. După ce că circula ca nebunii printre mașini cu viteza unui scuter, nici măcar un posesor de trotineta electrica nu am văzut sa dețină cască de protecție pe cap.

Eu sunt pasionat de ciclism pe asfalt și nu circul eu pe mijlocul benzii de deplasare și circulă posesorii de trotinete electrice care se cred buricul pământului. Pe Facebook un domn se plângea ca un posesor de trotineta electrică a intrat în mașina sa, într-o intersectie. I-a mai și îndoit caroseria, iar banii pentru reparație cine ii suporta? Tot cel cu mașina pentru că posesorii de trotinete electrice doar circula haotic și fac ravagii în trafic. Și din vina posesorilor de trotinete electrice vor sa modifice și legislația și uite asa bicicliștii primesc un șut deoarece, după ce legea se aproba ( dacă se aprobă), bicicliștii vor putea circula numai unde exista pista pentru biciclete. Iar la câte piste pentru biciclete exista în România, mai ales în orașul în care locuiesc... Mai bine as vinde bicicleta.

7 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Ar trebui procedat macar ca in tarile civilizate. Franta care a a spus clar.,, Trotuarul e pentru pietoni'' sau mai fain ca in Uk unde dupa moartea unei persoane si N accidente le-au decretat non adecvate circulatiei pe strazi publice.(Nu asigurare, nu licenta, nu sisteme adecvate de siguranta). Cine incalca legea, plateste amenda 300 de lire plus 3 puncte minus pe permis. Poti conduce doar pe strazi private.

| christine99 a răspuns:

Complica traficul, si e mai mult folosita de astia care vor sa para "cool". Bicicleta, pe de alta parte, este cea mai buna alternativa la masina pe distante mici, pastreaz-o.

| elcosmin a răspuns:

Si ei poate au o problema cu masinile, si poate nici tu nu mergi atat de regulamentar de iti permiti sa ii critici pe altii. Daca nu iti convine nu depunde reclamatie pe TPU, du te la politia romana care ta va rezolva. Stim numai sa criticam pe altii, ca noi suntem perfecti

| anonim_4396 explică (pentru elcosmin):

Înțeleg! Ești posesor de trotineta electrică sau poate comentezi asa, pentru ca nu ai ce face. Posesori de trotinete electrice care își pun viata în pericol mai ceva decât eu pe bicicletă. Și îți garantez ca respect regurile de circulație, iar bicicleta mea nu atinge 50 hm/h cât atinge o trotineta electrica. Normal ca ma uit la alții și critic pentru ca nu ceva ok la viteza aia sa mergi printre mașini de parca e strada proprietate privata. Dar ce știi tu?

| elcosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e ce stiu eu?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Trotinetele ajung la maxim 25km/h
e riscul lor ca isi pun viata in periciol
eu var infint mai multi biciclisti care nu respecta reguli decat trotintisti

| anonim_4396 explică (pentru elcosmin):

Da eu ma gandeam sa interzicem masinile