| valy619 a întrebat:

Am semnat amenda pe loc la sectie daca nu o platesc in cele 15 zile mai primesc chitanta acasa sau se pune direct la impozit? (sunt major)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda nu se adauga la impozit, sunt debite distincte, doar ca iti vor cere sa o platesti atunci cand mergi sa platesti impozitul, desi nici o lege nu conditioneaza aceasta, este o practica curenta a functionarilor de la impozite si taxe.
Daca nu platesti amenda in 30 de zile se va trimite la impozite si taxe pentru executare silita si atunci vei primi o instiintare in acest sens. Daca nu te pot executa silit, deoarece nu ai salariu, conturi in banci si nici bunuri mobile executabile silit, atunci pot sesiza instanta de judecata pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii.

| cryssu2008 a răspuns:

Primesti acasa o instiintare si esti anuntat ca acea amenda ti s-a trecut la impozit. Eu asa am patit, si luasem amenda in alt judet fata de unde aveam domiciliul. sad

| valy619 explică (pentru cryssu2008):

Asa am patit si eu altadata, daca am semnat pe loc amenda presupun ca se baga direct la impozit?

| cryssu2008 a răspuns (pentru valy619):

Nu ti-a dat si tie procesul verbal? Pentru ca din cate stiu eu, pe baza procesului verbal platesti amenda intr-un nr de zile, si abia dupa aceea ti se baga la impozit daca nu o platesti.

| valy619 explică (pentru cryssu2008):

Procesul verbal l-am primit pe loc, asta inseamna ca daca nu o platesc amenda se baga direct la impozit?

| cryssu2008 a răspuns (pentru valy619):

Da. Daca nu platesti amenda, o sa ti se bage la impozit!