| lalaband99 a întrebat:

Am primit o somatie cu executare silita care nu stiu ce reprezinta. In ea scrie doar "sc/hj/pv nr..." care nu stiu ce inseamna. Imi da o amenda de 800 de lei si cheltuieli judiciare 40 de lei si ma obliga sa o platesc in 15 zile. Ce este asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de unde vrei sa stim noi?
sc poate fi sentinta civila, hj poate fi hotarare judecatoreasca si pv poate fi proces verbal.
Fiindca sunt si cheltuieli judiciare cred ca ai fost cercetat penal, procurorul a considerat ca fapta nu prezinta pericol social si a inlocuit raspunderea penala cu o amenda administrativa.
Nu ai platit la timp amenda si cheltuielile judiciare si au fost trimise la organul fiscal pentru a fi puse in executare silita.

| lalaband99 explică (pentru Ioandelasal):

Pai am fost cercetat penal dar nu am primit nici o amenda desi mi s-a spus ca o sa primesc amenda, dar nu a venit nici o amenda la mine acasa prin posta!
si mai am un impozit neplatit la casa care dintre ele poate sa fie?straight face

| Ioandelasal a răspuns (pentru lalaband99):

N-am de unde sti. Du-te la organul de la care ai primit somatia si o sa afli despre ce-i vorba.