| StefaniaCosmin a întrebat:

Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu aceasta informatie.
Mi-a fost retinut permisul de conducere pe o perioada de 3 luni si nu am platit amenda, mi se poate restitui permisul cand expira termenul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, il reprimesti dupa implinirea termenului de suspendare a dreptului de a conduce, reprimirea nu este conditionata de plata amenzii.
In schimb, daca n-ai platit amenda in maximum 15 zile, nu mai poti beneficia de favoarea de a plati jumatate din minimul amenzii, aceasta va fi pusa in executare silita si la amenda se vor adauga cheltuielile de executare.

| StefaniaCosmin explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult

| darrio2007 a răspuns (pentru StefaniaCosmin):

De plata amenzii nu vei scăpa, oricum. Plăteste-o ca să nu plătesti o sumă mai mare mai târziu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca nu platesti amenda si trimiti dovada platii la politia ddin care face parte cel care te-a sanctionat in termen de 60 de zile, actele cu debitul amenzii se trimit la sectia financiara a primariei de domiciliu si nu ti se elibereaza nici un document de primarie pana nu o platesti. Daca nu o platesti o perioada mai mare, primaria emite titlu executoriu si se procedeaza la executare silita.