| Danut_Sima_1998 a întrebat:

In special adresata unui Politist sau Avocat.
O persoana fizica care se recomanda a fii de la POLITIE m-a oprit pe strada si m-a privat de libertate tinandu-ma strans de el si a inceput sa ma perchezitioneze. Ma intreb daca aceasta persoana Poate fii sanctionata deoarece m-a privat de libertate m-a perchezitionat fara voia mea si se da drept politist. Persoana nu are mai mult de 17 ani. Eu sunt minor.
Multumesc Anticipat

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate fi sanctionata, daca ii faci plangere penala si dovedesti situatia expusa.

| Danzell a răspuns:

De obicei politia are obligatia sa prezinte legitimatia.
chiar si daca prin absurd acea persoana care zici ca are 17 ani ar fi la vreo institutie de invatamant cu specific militar, nu au dreptul de exercitare a functiei.
Iti recomand sa te duci sa faci plangere la politie daca stii numele persoanei.
chiar daca ar fi fost politist, asta este oricum un abuz de serviciu, pentru ca esti minor.