| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua imi cer scuze de deranj dar vreau sa va intreb ceva. Am sustras doua perechi de casti soni in valoare de 160 lei din carrefour, agentul de paza m-a chemat in camera m-a perchezitionat a gasit respectivele, am recunoscut, a facut proces verbal, a chemat politia, m-a dus la politie, am semnat niste declaratii si m-a lasat sa plec. Va rog sa imi spuneti ce risc, apropo domnul politist mi-a sugerat sa cumpar respectivele produse si mai mentionez am 16 ani ce pot face? Va multumesc anticipat, si va rog sa imi raspundeti

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai ce face decat sa astepti.
Vei avea dosar penal, cel putin pentru tentativa de furt.
Fiind minor, chiar daca se ajunge in instanta, se va lua o masura educativa, neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită  este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Nu stiu de ce comunitatea asta ar ajuta un talhar. Invata sa scrii gramatical, tine-te de scoala, executa-ti pedeapsa de inculpat! Data viitoare nu mai furi.

| analistic a răspuns:

Imi cer scuze ca va intreb dar voi plati vreo aenda si in ce consta Măsurile educative neprivative de libertate mai pe limba romana imi cer scuze

| Ioandelasal a răspuns (pentru analistic):

Ti-am spus ca, fiind minor, se poate lua impotriva ta doar o masura educativa, asa ca nu vei fi sanctionat cu amenda.
Conform Codului penal, citez:
"CAP.II.Regimul măsurilor educative neprivative de libertate
  ART.117.Stagiul de formare civică
  (1) Măsura educativă a stagiului de formare civică constă în obligaţia minorului de a participa la un program cu o durată de cel mult 4 luni, pentru a-l ajuta să înţeleagă consecinţele legale şi sociale la care se expune în cazul săvârşirii de infracţiuni şi pentru a-l responsabiliza cu privire la comportamentul său viitor.
  (2) Organizarea, asigurarea participării şi supravegherea minorului, pe durata cursului de formare civică, se fac sub coordonarea serviciului de probaţiune, fără a afecta programul şcolar sau profesional al minorului.
  ART.118.Supravegherea
  Măsura educativă a supravegherii constă în controlarea şi îndrumarea minorului în cadrul programului său zilnic, pe o durată cuprinsă între două şi 6 luni, sub coordonarea serviciului de probaţiune, pentru a asigura participarea la cursuri şcolare sau de formare profesională şi prevenirea desfăşurării unor activităţi sau intrarea în legătură cu anumite persoane care ar putea afecta procesul de îndreptare a acestuia.
  ART.119.Consemnarea la sfârşit de săptămână
  (1) Măsura educativă a consemnării la sfârşit de săptămână constă în obligaţia minorului de a nu părăsi locuinţa în zilele de sâmbătă şi duminică, pe o durată cuprinsă între 4 şi 12 săptămâni, afară de cazul în care, în această perioadă, are obligaţia de a participa la anumite programe ori de a desfăşura anumite activităţi impuse de instanţă.
(2) Supravegherea se face sub coordonarea serviciului de probaţiune.
  ART.120.Asistarea zilnică
  (1) Măsura educativă a asistării zilnice constă în obligaţia minorului de a respecta un program stabilit de serviciul de probaţiune, care conţine orarul şi condiţiile de desfăşurare a activităţilor, precum şi interdicţiile impuse minorului.
  (2) Măsura educativă a asistării zilnice se ia pe o durată cuprinsă între 3 şi 6 luni, iar supravegherea se face sub coordonarea serviciului de probaţiune.
  ART.121. Obligaţii ce pot fi impuse minorului
  (1) Pe durata executării măsurilor educative neprivative de libertate, instanţa poate impune minorului una sau mai multe dintre următoarele obligaţii:
a) să urmeze un curs de pregătire şcolară sau formare profesională;
b) să nu depăşească, fără acordul serviciului de probaţiune, limita teritorială stabilită de instanţă;
  c) să nu se afle în anumite locuri sau la anumite manifestări sportive, culturale ori la alte adunări publice, stabilite de instanţă;
  d) să nu se apropie şi să nu comunice cu victima sau cu membri de familie ai acesteia, cu participanţii la săvârşirea infracţiunii ori cu alte persoane stabilite de instanţă;
e) să se prezinte la serviciul de probaţiune la datele fixate de acesta;
f) să se supună măsurilor de control, tratament sau îngrijire medicală.
  (2) Când stabileşte obligaţia prevăzută în alin. (1) lit. d), instanţa individualizează, în concret, conţinutul acestei obligaţii, ţinând seama de împrejurările cauzei.
(3) Supravegherea executării obligaţiilor impuse de instanţă se face sub coordonarea serviciului de probaţiune.
  (4) Pe durata executării măsurii educative neprivative de libertate, serviciul de probaţiune are obligaţia să sesizeze instanţa, dacă:
  a) au intervenit motive care justifică fie modificarea obligaţiilor impuse de instanţă, fie încetarea executării unora dintre acestea;
  b) persoana supravegheată nu respectă condiţiile de executare a măsurii educative sau nu execută, în condiţiile stabilite, obligaţiile ce îi revin."

| analistic a răspuns:

Si amenda cat costa cu aproximatie

| Salontanul a răspuns (pentru analistic):

Tu ai citit ce ti-a scris Ioandelasal? Citeste si apoi pune intrebari!

| analistic a răspuns:

As dori sa aflu pe termeni normani ca nu inteleg termenii juritici va multumesc

| analistic a răspuns:

Doar as dori sa aflu in. E consta aceasta pedeapsa pe termeni normali va multumesc si imi cer scuzwe daca vam jignit

| roxana22roxi22 a răspuns:

Daca ai noroc poate iti da doar o amenda sau un simplu avertisment.