| 1863939Bogdan a întrebat:

Am și eu o întrebare, mi-a expirat buletinul, am 19 ani locuiesc cu bunicii. Cum as putea să-l fac iarăși neavând certificatul de naștere și contractul de la casa? Nu mai este în casa.Iar bunicul care e proprietar și-a pierdut buletinul acum o lună.In aceste condiții eu neavând certificat de naștere dovada adresei iar el fara buletin și nemaifiind în casa contractul de vânzare cumpărare, ce se poate face in această situație?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Tu iti scoti un duplicat despre Certificatul de nastere (din localitatea de nastere)
2. Bunicul scoate un extras CF (Carte Funciara) din orasul de unde apartine localitatea proprietatii (se poate rezolva cu un notar, aproape instant, cu cca. 2ö-3ö lei).
3. Bunicul isi declara buletinul pierdut si isi face altul.
4. Iti faci buletinul, mergi impreuna cu bunicul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bunicul tau trebuie sa isi rezolve actele cu casa si cu cartea de identitate, tu scoti un duplicat la certificatul de nastere si pe urma continuati.

| Lioana a răspuns:

Unde e certificatul tau de nastere? L-ai pierdut sau e la parinti? Daca nu e la tine dar stii unde e, trebuie sa te duci dupa el. Daca l-ai pierdut trebuie sa-l declari pierdut, sa urmezi procedura pe care o cere primaria pentru actele pierdute si sa ceri altul inainte de a face carte de identitate.
Bunicul daca nu mai are actul de proprietate poate merge la cartea funciara sa ceara un extras de carte funciara. Si acela dovedeste proprietatea la fel ca actul de dobandire dar are un termen de valabilitate.
Bunicul la fel ca si tine trebuie sa urmeze ca si tine procedura pentru acte pierdute si sa ceara alta carte de identitate. Totusi daca are alt act de identitate cum ar fi permisul de conducere sau un pasaport valabil e bun si acela.

| anonim3247 a răspuns:

Carte de identitate provizorie pe 1 an.

| haileewatson a răspuns:

1. Te duci si scoti un duplicat al certificatului tau de nastere
2. Bunicul tau se duce sa declare buletinul pierdut si sa faca altul
3. Bunicul merge la primarie si cere un duplicat al titlului de proprietate: https://fraudaimobiliara.ro/......u-distrus/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buletinul expiră când faci 18 ani, nu 19!