| kacio92 a întrebat:

Am un prieten, a avut un accident rutier cu o victima si a primit o sentinta de 2 ani cu suspendare (martie 2012). Cand poate el sa-si reprimeasca permisul?
Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002 (Codul rutier), republicată în 2006, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
ART.116.(1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;"

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iau facut dosar penal si iau luat carnetul dupa 5 ani trebuie sa faca iar scoala eu asa am auzit

| JockerStoica a răspuns:

Dupa 5 ani daca i-a facut dosar penal.