| Laurentiu68 a întrebat:

Daca primesc o sentinta de 2 ani de inchisoare, mi se poate da un an cu executare si un an cu suspendare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pedeapsa cu inchisoarea nu se poate imparti asa cum spui tu, este cu executare sau cu suspendarea ori amanarea executarii.
In schimb, daca este cu executare, poti fi liberat conditionat inainte de termen, dupa executarea a 2/3 sau a jumatate din pedeapsa, dupa caz.

| Laurentiu68 explică:

Și amanarea executiei inseamna ca i se schimba pedeapsa care i-a ramas din executare cu suspendare?