| zed0mrt a întrebat:

Am varsta de 53 de ani si am lucrat in inteprindere din 1980 pana in 2015, avand o vechimie de 35 de ani ( neintrerupta).
Beneficiez de 4 ani si 9 luni din gr a 2a de munca, in acesti 35 de ani, ultimii 8 ani i-am lucrat cu handicap accentuat, eu fiind persoana cu handicap.
Intrebarea mea este : Pot beneficia de reducere a varstei de pensionare datorita unei legi a persoanelor cu handicap?
Daca da. dati un raspund. dau funda.
va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vei beneficia de reducere pentru perioada cat ai lucrat cu handicap, trebuia ca acesta sa fie preexistent (anterior incadrarii in munca).
Pentru perioada lucrata in grupa a II-a beneficiezi doar de cca 10 luni de reducere a varstei de pensionare.
Conform L.263/2010, privind pensiile publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 58.Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare în condiţii de handicap preexistent calităţii de asigurat beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5, în funcţie de gradul de handicap, după cum urmează:
  a) cu 15 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap grav, dacă au realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, cel puţin o treime din stagiul complet de cotizare;
  b) cu 10 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap accentuat, dacă au realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, cel puţin două treimi din stagiul complet de cotizare;
  c) cu 10 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap mediu, dacă au realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, stagiul complet de cotizare.
  ART. 59.Nevăzătorii beneficiază de pensie pentru limită de vârstă, indiferent de vârstă, dacă au realizat ca nevăzător cel puţin o treime din stagiul complet de cotizare."
Prevederile se refera la pensia pentru limita de varsta. In cazul tau te-ai putea pensiona de invaliditate, daca esti incadrat intr-un grad de invaliditate.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca va raspunde userul Ioandelasal o sa aveti un raspuns corect.
Pana atunci va dau o informatie care v-ar putea fi utila: http://www.legis.ro/......%20(1).pdf
Sa stiti ca pe aici sunt mai mult copii. Scrieti un mesaj particular domnului Ioandelasal: https://www.tpu.ro/utilizator/scyw