| BiuL a întrebat:

Am vazut ca exista opinii diferite in ceea ce priveste spray-urile cu piper. Pana la urma, trebuie sau nu trebuie permis pentru un astfel de spray si trebuie declarat la politie?

6 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Conform unei legi pseudo-inepte de prin 2003 sau 2004 (nu mai retin exact), piperul ala happy ar trebui declarat la politie.
INSA...il poti detine fara "declaratie" pentru ca despre controlat in geanta... Se uita un nene in geanta ta, numai in cazuri speciale, la aeroport, sau la intrarea in obiective speciale si protejate ca atare, (Parlament, Cotroceni, etc)
In rest, daca vreun "militian" vrea sa se uite in geanta ta, ori iti vine la usa si vrea sa-ti intre in casa, poti sa-l trimiti fara jena la plimbare.
Cum insa Romania e o gluma de tara si o caricatura de "stat de drept", poti sa dai peste un "nimeni in drum", ca politistul care l-a amendat pe un tip zilele trecute...pentru ca nu purta centura de siguranta pe scuter fiind. laughing
E o loterie, tu ia-ti spray-ul pentru propria-ti siguranta si da-i in...pardon pe politisti, pe principiul ca daca se umfla muschiu' intr-un caine vagabond, noaptea, pe strada...nu ramane politia in pardonul gol, ci din pacate tu.

| BiuL explică (pentru Darkmagic):

Stai linistit ca stiu ca nu pot efectua perchezitie domiciliara sau corporala asa de capul lor, sunt la drept :p insa am vazut pe forum ceva discutii contradictorii cum ca sprayul cu piper ba ar intra in categoria pentru care iti trebuie permis ba nu ar intra si am vrut sa vad daca nu stie careva exact care-i treaba, poate a avut vreo problema ca nu l-a folosit "cum trebuie" laughing in fine multumesc, nu aveam de gand sa renunt la el ca m-am obisnuit sa-l stiu la indemana, is prea multi psihopati in ziua de azi.

| Darkmagic a răspuns (pentru BiuL):

Esti la Drept, si eu am dat-o'n ''caricatura de stat de drept"? laughing
Iarta-ma, bafta, si iti doresc sa nu-ti ofere nimeni "ocazia" sa folosesti piperul ala in alt scop decat o salata. happy

| BiuL explică (pentru Darkmagic):

Merci!

| TheHunter38 a răspuns:

Nu trebuie, o poti avea linistit.
Faza e ca este interzis sa o ai la tine in locurile publice(aglomerate), si mai ales este interzis sa o ai la vedere

| BiuL explică (pentru TheHunter38):

Pai ce sens are sa il ai, daca nu in locuri publice? acasa e mai mult de decor laughing oricum te controleaza in geanta. merci