| Hania_Serar_1990 a întrebat:

As dori sa achizitionez o arma de airsoft (urban sniper asg).
Este posibil sa am probleme cu gabori daca o transport intr-o geanta si ea este descarcata? si as putea avea probleme daca merge pe munti in pustiu si trag cu ea la tinta in copaci?

Răspuns Câştigător
| Winchester308 a răspuns:

Nu stiu ce-i in neregula cu tara asta.E o jucarie, nici n-ar trebui sa aiba limita de varsta.
O problema ar fi daca o vede cineva si suna la 112.Stii...in cazul asta ai sanse sa te trezesti cu mai multi gabori in negru cu atumate de 9mm.
N-are nimic, dar ascunde-o bine sa eviti scnariul de mai sus.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Winchester308):

Bile de metal si modificari de presiune = semi-letala. un copil de 12 ani iti scoate ochii cu ea sau poate lasa cicatrici urate. ai fost vreodata la paintball? acelasi lucru. 1 bila ca aia iti face o vanataie de 10cm...

| Winchester308 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Tie ti se pare logic sa imi aduci ca argument armele airsoft modificate pentru a spune ca cele "normale" sunt periculoase?
14 ani este o varsta destul de mare pentru a avea acces la ele.
Si aia cu ochii...este o frica generala cu ochii "vezi sa nu sara in ochi" "vezi sa nu-ti intre in ochi"...etc.Ala de 12 ani face acelasi lucru cu un pistol de plastic.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Winchester308):

Dupa gandirea ta ar fi ok sa conduci la 14 ani. de ce nu? face acelasi lucru ca un adult

| Winchester308 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Da...sunt perfect de acord deoarece daca o jucarie nu este periculoasa un copil poate sa conduca.
Sper ca ai inteles ca prin asta am spus in mod indirect ca ce-ai spus n-are nici cea mai mica legatura cu ce am spus eu.

| Hania_Serar_1990 explică (pentru JohnnyBi):

Eu am trait in strainatate 10 ani (Grecia, insula creta) unde copii la 12 ani conduceau fara probleme masini si motorete dar se fereau cat puteau de garda iar cand ii prindea ii ducea acasa la parinti unde erau cinstiti cu un gratar si uiatau totul......desi erau minori conduceau mai bine ca multi adulti si nu am auzit nici odata ca un minor sa faca accident desi la stiri se vedea numa soferi de 40 de ani cu peste 20 de ani experienta care sau rasturnat cu masina prin cine stie ce rapa!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O poti achizitiona, transporta si folosi, daca ai varsta de cel putin 18 ani, nu ataci si nu deranjezi pe nimeni.

| Gabi_Arvinte_1990 a răspuns:

Armele cu airsoft nu necesita permis de port arma, atat timp cat nu o folosesti pentru auto aparare si cum ai spus tu o folosesti in munti nu ai de ce sa iti faci probleme