| BobPlacinta2 a întrebat:

As putea vota pe 9 ani in cazul in care împlinesc in iulie 18?
In cazul in care am buletinul de 18 ani s-ar putea?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, trebuie sa fi implinit 18 ani, chiar si in ziua votului, conform Constitutiei Romaniei, citez:
"ART. 36. Dreptul de vot
  (1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv.
  (2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale."
Si nu exista "buletin de 18 ani", in prezent este doar carte de identitate, prima emisa la 14 ani si apoi aceasta se preschimba la anumite intervale sau in cazul unor anumite situatii.
Chiar daca CI ar fi emisa inainte de 18 ani (se poate preschimba CI cu maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii celei actuale) aceasta nu te face major, respectiv sa fi implinit 18 ani.

| ReddY25 a răspuns:

Nu poți