| DanGeros a întrebat:

As vrea sa fac o angajare dar nu am certitudinea ca ceea ce scrie in CV este real. Cum se poate afla istoricul unui angajat daca nu mai exista carte de munca?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Angajatorul poate solicita viitorului angajat sa prezinte referinte de la locurile de munca anterioare si se poate interesa si el la aceste locuri de munca, solicitand date despre activitatea acestuia. Numai bine!

| zdrangoi a răspuns:

Nu se mai scrie in cartea de munca de la 1.01. 2011.
Pana atunci toate datele sunt trecute in cartea de munca.
Ea exista la posesor.
Adica proprietarul ei o are in original.
Deci il poti ruga sa ti-o aduca sa verifici datele existente pana la 30.12. 2010.

| express11 a răspuns:

Il pui sa faca copie dupa cartea de munca, sau recomandari scrise, cu nr. de telefoane la firmele la care a lucrat.mai poti verifica prin programul REVISAL, sau la itm

| kurinkita a răspuns:

Ar trebui ca in CV sa scrie unde a mai lucrat. Cat mai exact. De acolo e un punct de pornire pentru a verifica istoricul acestuia. Daca are si o recomandare in CV, cu atat mai usor.

| DanGeros explică (pentru kurinkita):

Si de unde este certitudinea ca este adevarat ceea ce scrie in CV?

| tati a răspuns:

Cerceteaza pe net fimele care a lucrat anterior (numarul lor de telefon e-mail). Verifica daca a lucrat acolo. Vezi cum s-a comportat discutand cu cineva de acolo(pot fi date eronate despre angajat). Sau la cea mai apropiata firma unde a lucat du-te si interogheaza pe cineva.

| DanGeros explică (pentru tati):

Deci nu exista nici o modalitate de a afla un istoric real, de la ITM?

| tati a răspuns (pentru DanGeros):

Un istoric real (daca a lucrat) da ITM-ul il poate da.Cum a lucrat nu!