ValiMocanu
| ValiMocanu a întrebat:

Astazi se implinesc 19 ani de la mineriada din 1990. Este printre voi cineva care a luat-o pe coaja in Piata Universitatii? Unde sunt Golanii? Povestiti ce ati trait atunci!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu traiam o pneumonie crunta atunci si eram deja veterana intr-un spital. Aveam vesti ciudate cum ca se intampla ceva...ca minerii merg spre Bucuresti. Am vazut mai tarziu imagini crunte, de o cruzime inimaginabila care mi-au ramas in minte.Valuri de barbari atacand...si culmea, nici nu cred ca stiau ce, sau de ce...

4 răspunsuri:
| giovana a răspuns:

Golanii au pierit, odata cu plecarea lui Vali Sterian. Nu vom putea niciodata sa recuperam ceea ce am pierdut cu mineriadele, din cauza egoismului si gandirii comuniste a lui iliescu. Comunistul asta le-a trezit unora instinctele animalice, pe care nu le-au mai putut stapani niciodata de atunci. iliescu, merita sa fie pedepsit exemplar, ca un criminal al natiunii. A omorat onestitatea, curajul, intelegerea, toleranta, prietenia, libertatea. A instigat la ura, violenta, delatiune, frauda, minciuna. Asta traim si acum. Ne va trebui 1000 de ani sa redevenim poporul binecuvantat cu bunatate, ospitalitate, harnicie, curaj. Sa vedeti de ce funeralii, flori si popor plangand va avea parte in ziua cand dreptatea il va chema la "baza"!

| Diav0la a răspuns:

Eram mica si nestiutoare pe vremea aceea ...insa imi amintesc ca la TV se difuza o reclama la ceva marca de adidas asociata mineriadelor cu mesajul " Fugi, vin minerii" laughing
Mai tarziu am citit una alta, am auzit povesti si povestioare care mai de care mai condimentate sub sloganul "Să luptăm, cu mijlocele ce ne stau la îndemână, împotriva uitării, e o datorie pe care ne-o asumăm…"... Daca ar fi sa comentez ca unul ce vede asta prin ochii trecutului as spune ca a fost un "balon de sapun " aruncat in ochii cetatenilor pentru a atrage privirile curioase atintite in alta directie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai important decit orice, este faptul ca au fost omoriti oameni si nimeni nu-i in puscarie pentru crima. Si mai grav este ca mineriadele au curs girla de atunci, tocmai datorita nesanctionarii primei mineriade. Si fenomenul se poate repeta de cite ori cei de la putere, considera necesar, pentru asi atinge scopurile, creind impresia unei revolte populare impotriva poporului. Paradoxal nu-i asa? Nu-l poate acuza nimeni pe ticalosul de Iliescu, ca s-ar fi mentinut prin forta la putere, a avut sustinatori din rindurile poporului. Iar cei care-l blamau au fost categorisiti golani, o strategie tipic comunista, discrediteaza-ti adversarul, decredibilizeaza-l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu atunci m-am nascut adica acum 19 ani pe vremea asta.