| Exilee a întrebat:

Ati fi de acord sa se (re)introduca examenul de Treapta? Treapta a 2-a? Daca da,de ce, daca nu de ce? Ce beneficii ar rezulta dintr-aceasta idee? Dar dezavantaje?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Exilon, eu nu am dat treapta a 2-a! Fratele meu mai mare a dat-o!
Nu ma pot exprima, pentru ca nu am trecut prin asa ceva, nu stiu cum era inainte! Cert este ca am dat BAC la 7 materiihee hee Pe undeva a compensat!
E tarziu sa-ti pui o astfel de problema pentru ca de la anul' se vor face 5 ani de gimnaziu! Elevii care incep clasa a 5-a in toamna, vor sta in gimnaziu şi în clasa a 9-a. big grin
Deci cand sa se introduca examenul de treapta? Nu, nu se poate!
Stii, fiecare e responsabil ce ceea ce este, de ce va deveni in viata!
Se vor lovi cu siguranta de diverse situatii in viata, cand vor spune: "Pfff, ce pacat ca nu mi-a placut cartea!"
Eu imi invat copilul sa iubeasca orice materie, pentru ca in viata, niciodata nu stii cand si de ce anume te lovesti!

| Exilee explică (pentru мιнαɛℓα36):

Sunt curios daca as fi ajuns la nivelul de pionier-sef daca as fi prins vremurile ceausiste. HmM?big grin

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Exilee):

Neah, nu pionier sef! Comandant de detasament, daca erai cel mai bun din clasa ( snur galben). Apoi, detasamentul(clasa) se impartea in 3 grupe egale. Cele trei grupe erau conduse de catre comandantul de grupa( snur rosu). Bineinteles sefii erau alesi din randul celor mai buni! happy Ceva -ceva, probabil apucai si tu laughing

7 răspunsuri:
| Aphrodytha a răspuns:

Ma uit zi de zi la felul in care vorbesc, scriu "adolescentii" nostrii...si imi zic. ca tara noastra e plina de analfabeti. daca examenul asta ar ajuta la ceva da as fi de acord. dar am observat ca trec BAC-ul si cei care sunt analfabeti. asa ca nu testele trebuie schimbate. ci oamenii(profesorii).

| Exilee explică (pentru Aphrodytha):

Cred ca le-ar trebui un astfel de examen si profesorilor nostri. Cine stie cati pot sa fure la examenul de titularizare.

| Aphrodytha a răspuns (pentru Exilee):

Crede-ma ca mi se face scarba cand vad ca trece BAC-u unu' care nu stie sa scrie sau sa lege o fraza fluent...

| Încrucişătorul a răspuns (pentru Aphrodytha):

Li se fâlfâie de scârbirea ta...

| romaniaTEiubesc a răspuns:

Fac parte din ultima generatie care a mai prins treapta a 2-a.mai precis examenul de trecere din calsa a 10 in clasa a 11.as fi de acord pentru ca prin intermediul acestui examen elevii ar putea sa se reorienteze spre un liceu mai bun pentru ultimii doi ani.
acesta ar fi primul mare examen de licean inaintea bacalaureatului iar elevii vor trebui sa invete inca din clasa a 9-a si a 10-a nu numai cu cateva luni inainte de bac.