| Exilee a întrebat:

Ati observat ca pe masura ce trec anii, se schimba si legile invatamantului? De pilda,atat din spusele unor colegi,cat si din alte surse de informatii, Ministerul Educatiei ainceput sa modifice programa scolara astfel incat materia sa fie mai "redusa", "usoara". V-ati gandit oare ca cei care ne conduc -si nu ma refer la parlamentari sau membrii ai guvernului deoarece ei nu sunt decat niste simple marionete- si care au puterea sa schimbe guverne intregi (dar asta este o alta poveste...) vor ca generatiile urmatoare sa ramane oarecum la un satdiu de... prostie? Nu vi se pare ca incetul cu incetul se va ajunge la un nivel la care toti elevii Romaniei se vor baza doar pe o educatie superficiala? De ce se promoveaza lipsa de cunoastere? De ce se promoveaza prostia? De ce doresc cei "din umbra" si "marionetele" sa-si bata joc de oameni? De ce trebuie ca cei care ne conduc sa-si bata joc de omenire? De ce trebuie sa ne "domine"?
PS: nu stiu daca era buna categoria Educatie, sau Legislatie%Politic,cert e ca am ales "la nimereala" Oricum, subiectul intrebarii mele concorda atat cu aceasta categorie, cat si cu cea mentionata anterior.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din pacate, la Educatie, s-au schimbat, in ultimii 24 de ani, o gramada de ministri. Fiecare dintre ei a avut marea ambitie de a "reforma" din temelie invatamantul, fara sa realizeze ca rezultatele schimbarilor nu pot aparea in cateva luni si nici macar in cativa ani. E nevoie de macar 2-3 generatii care sa "mearga" pe un sistem ca sa vezi daca sistemul e bun sau nu.
Programele sunt, in continuare, foarte stufoase si contin o gramada de lucruri inutile sau care depasesc puterea de intelegere a unor copii de anumite varste.
Ideea de baza nu e ca scoala (ma refer la gimnaziu) sa scoata prosti, ci sa le dea notiuni de baza in mai multe arii de cunoastere, in asa fel incat sa-si poata descoperi aptitudinile si sa mearga mai departe pe aceste aptitudini.
Abia in facultate se merge pe specializare stricta.
Din pacate, toate schimbarile astea multe si dese nu fac decat sa zapaceasca de tot copii, parinti, profesori, astfel incat nimeni nu mai stie, de la un an la altul, ce si cum trebuie facut.
Ne uitam cu jind la sisteme de educatie din tari ca Finlanda, Norvegia, chiar Franta, dar nu vrem sa intelegem ca aceste sisteme nu au fost rasturnate cu susu-n jos de generatii intregi; au fost gandite in amanunt iar, daca pe parcurs au aparut disfunctionalitati, acestea au fost remediate punctual, din mers, fara consecinte asupra intregului sistem.

4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Corect punctat.De la revolutie incoace, la fiecare schimbare de guvern, a aparut si schimbare in invatamant.
Si totusi avem copii exceptionali in invamamant.Sunt copii care au ajuns la olimpindele la nivel international.Se face scoala totul depinde de profesor si de interesul pe careil acorda elevul.

| Inferno a răspuns:

Asta e o fluctuatie pe moment, intr-un interval scurt de timp,asa ca nu ne permitem sa facem presupuneri.
Informatia este atat de multa incat este practic imposibil sa aprofundam fiecare subiect in parte. Omul incearca sa imparta un lucru complex in mai multe domenii, numai ca, pe masura ce avansam, lucrurile devin din ce in ce mai complexe, o sa avem sute de diviziuni si subdiviziuni.
Nu e ca si cand ar fi o conspiratie globala, motivele sunt multe. Mai se taie o lectie de aici, la anul se adauga iar, dupa care se taie alta si tot asa. Deci nu exista nici-un tipar sa spui ca ministerul Educatiei"ataca" programa sistematic.

Răspuns utilizator avertizat
| RuxandraBianca a răspuns:

In caz ca nu ai observat inca, diavolul este conducatorul lumii la nivel mondial. tot ce se intampla acum, cu faptul ca nu se mai invata carte cum trebuie la scoli cum ai zis tu, dar si toate alimentele astea modificate genetic(in special fructe si legume) aduc in timp modificari genetice, si nu ma refer la o perioada de 3-5 ani ci de 100-300 de ani. pentru ce toate astea? pentru a fi mai usor manipulati! de diavol. in curand oamenii vor fi obligati sa isi implanteze acel cip in frunte sau in mana - despre asta este scris in biblie - semnul fiarei. totul trece pe langa noi fara sa ne dam seama...e foarte grav ce se intampla si ce o sa se intample mai ales. daca esti ateu imi pare sincer rau pentru tine.