| anonim_4396 a întrebat:

Au trecut 14 ani de la moartea tatalui meu.Am ramas 2 frati si mama. Mama ar vrea sa dezbatem taxa de succesiune pentru imi lasa mostenirea, cat ne-ar costa.VIOREL

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cheltuielile procedurii succesorale sunt in functie de valoarea bunurilor ce compun masa succesorala, bunuri imobile(teren si constructii) si mobile(masina, bani, bunuri de folosinta indelungata, mobila etc). De asemenea, finndca au trecut mai mult de 2 ani de la deces, va trebui sa platiti si impozitul pe mostenire, care este de 1% din valoarea bunurilor. Se mai plateste onorariul notarului public si tariful pentru inscrierea dreptului de proprietate asupra imobilelor in cartea funciara. Daca nu va intelegeti altfel fiecare mostenitor va trebui sa plateasca in functie de valoarea bunurilor ce-i revin, tinand cont ca mama are dreptul la 1/4 iar fiecare fiu la 3/8 din bunuri. Daca imi indici valoarea bunurilor(pe cele doua categorii) iti voi putea indica o valoare orientativa, avand in vedere ca notarii au numai onorarii minime si unii practica onorarii mai mari decat cele minime, de asemenea la onorariu se adauga si TVA de 24%. Poti sa-mi scrii pe privat si tot asa o sa-ti raspund. Sa-mi mai spui si daca bunurile imobile au fost numai ale tatalui tau ori au fost dobandite pe durata casatoriei astfel ca sunt bunuri comune si in masa succesorala va intra numai jumatate din valoarea lor, cealalta jumatate ar fi bunuri proprii ale mamei. Numai bine!

| misu a răspuns:

Nu poti primi un raspuns mai corect decat cel precedent