| ADY_5784 a întrebat:

Avand in vedere noua lege a scuteristilor, intrata in vigoare din 2013, pentru a conduce un scuter trebuie permis categoria AM, si pentru aceasta categorie este obligatorie varsta de 18 ani? ( daca se poate as dori detalii despre aceasta lege noua)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Varsta obligatorie pentru permisul de categoria AM este de 16 ani.
Cauta pe Google cu Legea nr.203/2012 si afli tot ce contine.
Nu este "noua lege a scuteristilor" ci este o lege prin care s-au adus modificari si completari la OUG 195/2002 (Codul rutier), care vor intra in vigoare din 19.01. 2013.

| pcsick a răspuns:

Doamne de cand astept sa intre in vigoare aceasta lege, sper sa fie respectata de aceasta data.