| DOLFY a întrebat:

SaluTarE! Am un scuter cu capacitatea motorului de 150cc si 6kw. Vreu sa stiu de la ce varsta pot sa dau pentru permis si ce categorie imi trebuie pentru al conduce.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Conform capacitatii cilindrice s-ar incadra la categoria A2, se poate obtine permis de la 18 ani.
Conform puterii motorului s-ar incadra la categoria A1, se poate obtine permisul de la 16 ani.

| DOLFY explică (pentru Ioandelasal):

Daca as avea categoria A1 as putea sa il conduc?

| Eduaard a răspuns (pentru DOLFY):

Nu, doar dacă i-ai face acte false de 125, ceea ce e ilegal

| Ioandelasal a răspuns (pentru DOLFY):

Daca in acte scrie ca are CC de 150 nu poti sa-l conduci legal pe drumurile publice cu categoria A1, doar cu A2.

suntserios
| suntserios a răspuns:

A2 la 18 ani

Răspuns utilizator avertizat