| CorinaReg19 a întrebat:

Baieti in special! am o intrebare. Locuind in Germania, o prietena mi-a scris ca are nevoie de ajutor. Vrea sa plece cu iubitul ei in Anglia cu autocarul. Si o sa treaca prin Germania. Problema suna in felul urmator. Acum 4 ani iubitul ei a primit o amenda aici in Germania cred ca a fost prins la furat. Si de atunci nu a mai venit aici. Acum ii e teama ca o sa il opreasca astia pe aici. Ea m-a rugat sa ma duc la politie, eu i-am spus ca o sa sun daca e. Dar am senzatia ca daca sun si anunt ca vine cu autocarul astazi un baiat care a avut amenda aici in Germania, la cum cunosc eu poporul asta, va fi o masina speciala pentru el acolo. De aia va intreb pe voi si mva mai spun ceva. Din ce stiu eu, treci cu autocarul prin mai multe tari. doar nu o sa ii ceara buletinul in fiecare tara in parte nu? Sau a fost cineva vreodata cu autocarul in Anglia si a trecut prin Germania sa stie saimi spuna daca i s-a cerut buletinul?
funda

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua elemente importante pentru un raspuns corect: daca a platit sau nu amenda si daca a avut sau nu interdictie pentru Germania. Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| CorinaReg19 explică (pentru Ioandelasal):

Pai nu a platit nici amenda si din moment ce nu mi s-a spus ca are interdictie in Germania, atunci nu, nu a primit interdictie. Iar daca da. poate nu a aflat

| Ioandelasal a răspuns (pentru CorinaReg19):

Daca nu a platit amenda ii recomand sa nu treaca prin Germania. Nu stiu care este termenul de prescriptie pentru amenzi in Germania dar, daca este ca la noi, atunci amenda inca nu s-a prescris.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă să rescrii întrebarea la categoria Legislație, Politic&Social, ori solicită mutarea ei la această categorie, unde poți găsi persoane avizate, capabile să-ți dea un sfat.

| SasNetRomania a răspuns:

Daca e de acum 4 ani foarte probabil sa fie inchis acel dosar! daca eram ca el alegea avionul. Oricum daca nu la prins pana acum nu e foarte grav cred.
Nu e o regula cine iti cere buletinu si cine nu, iti cere cine are timp/chef laughing