| LOoPy a întrebat:

Bisericile fac acte caritabile? Am fost in urma cu cateva saptamani la sfintirea unei biserici. cand am intrat in biserica era o cutie mare unde trebuia sa pui bani, (am vazut ca toata lumea punea cate 10 ron, 50 ron si chiar mai mult, eu am pus 1 ron si popa s-a uitat la mine cam ciudat ) apoi cand am intrat in altar mai era o cutiuta. si acolo multi puneau bani. in oras sunt cam 35 de mii de locuitori. au venit multe persoane si din alta parte. deci, mi-am dat seama ca s-au strans bani la greu. insa nu am auzit niciodata ca bisericile sa plateasca impozite sau sa faca acte caritabile.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

In afara de rare actiuni mediatizate, nu se prea aude de asa ceva, din pacate! Strazile sunt pline de aurolaci si homelessi, statul nu are bani, Si nici Biserica nu am auzit sa faca/aiba azile, etc. Poate materialul asta te va lamuri si mai bine!

http://www.evz.ro/......02150.html

| mihaibrasov a răspuns:

Banii aia neimpozitabili merg o mare parte in buzunarul popii, iar restul la popii lui ascendenti. Acte caritabile biserica nu face aproape niciodata, decat atunci cand da oamenilor fasole si sarmale gratis la vreun pelerinaj mai celebru. Eu nu dau niciodata bani la biserica, mai bine ii dau eu direct unui sarac. Culmea este ca bisericile nu se construiesc din acesti bani, ci tot din banii de la buget. Biserica + politica = cea mai mare mafie din Romania.

| anka a răspuns:

Mai bine dai un covrig unui copil de rrom pe strada. Am vazut cu ochii mei cand o doamna a cumparat un kilogram de piersici si le-a dat pe toate afara la o batranica amarata. Nu am crezut ca mai exista asemenea oameni.

| Atreides2 a răspuns:

Ahh Agop parca a copiat cuvant cu cuvant ce este in creierasul meu despre Ninja astia care se feresc de impozite mai rau decat se fereste dracu de tamaie.

Good job Agop.

| Ioana1984 a răspuns:

Si nici nu ai sa auzi, preotii se imbogatesc mai mult ca artistii din filme, dar asta e, asa e in Romania.Preotii si parlamentarii nu vor simti niciodata criza, asta e sigur.Cu toate ca eu nu am inteles de ce e obligatoriu sa dai bani cand mergi la biserica? Dumnezeu nu a lasat scris asa, e de ajuns sa ai inima curata sa mergi sa te rogi, si daca vrei totusi sa faci o pomana du-te cumpara o paine dao de pomana la un adevarat sarac(ca si din astia ai cati vrei, se fac bolnavi, stau pe langa biserici, si castiga bani), si asa ai sufletul impacat.Eu stiu ca e pacat sa dai de pomana bani si bautura. Bunul Dumnezeu daca vrea sa ne ajute, ne ajuta el si fara sa lasam milioane pe la sutele de biserici.Parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti tere prost

| Andreea9222 a răspuns:

Nu-i pentru acte caritabile...in pentru biserica(pentru preotii care se imbogatesti)

| crouch a răspuns:

Durata acatistelor este in functie de cat platesti laughing))) Stiu ca nu e de ras dar ce putem face. Preotii au inceput sa-si bata joc de noi si de biserica. Daca facultatea de teologie ar dura 5 ani cu siguranta ar ajunge preot un om care vrea sa ajute oameni, nu cineva care vrea sa se imbogateasca de pe urma bisericii. Dar nu iti face griji, vor plati in fata lui Dumnezeu.