| ioio_7354 a întrebat:

A-si dori sa aflu daca am terminat facultatea si sunt la master primesc indemnizatie pentru cresterea copilului? nu am lucrat si am rams insarcinata, sunt casatorita si am auzit ca anii de facultate si de master se pun ca ani de munca.Nu stiti cazuri sau a-ti auzit daca se da indemnizatie? astept pareri sau daca sunteti si voi la fel ca mine?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa primesti, in conformitate cu prevederile OUG nr.111/2010, citez:
"(5) Cele 12 luni prevãzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre urmãtoarele situaţii:
m) frecventeazã, fãrã întrerupere, cursurile de zi ale învãţãmântului preuniversitar sau, dupã caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licenţã ori de master, precum şi ale învãţãmântului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, în ţarã sau în strãinãtate, într-un domeniu recunoscut de Ministerul Educaţiei, Cercetãrii, Tineretului şi Sportului, cu excepţia situaţiei de întrerupere a cursurilor din motive medicale;" Numai bine!

| deeaisa a răspuns (pentru Ioandelasal):

Toate informatiile despre indemnizatie pentru cresterea copilului pe http://2a3393fd.ultrafiles.net