| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani si vreau sa imi schimb numele de familie, sa revin la cel vechi, pentru ca mama s-a casatorit, si nu mai vreau numele tatalui meu vitreg, il vreau pe cel al bunicilor mei, pe care il aveam si inainte. Cum fac asta, se plateste, ce se face? am voie daca is minora?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui dar luarea numelui tatalui vitreg se putea face doar in doua feluri: prin adoptie(ai fost adoptata de tatal vitreg) ori la cererea mamei tale(daca nu aveai 14 ani) si a ta impreuna cu mama(daca aveai peste 14 ani). Asa fiind nu-ti poti schimba numele actual, fara acordul parintilor, atat timp cat esti minora. Il vei putea schimba, pentru motive intemeiate, prevazute de OG 41/2003, numai dupa 18 ani. Numai bine!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Http://www.avocat-dobrescu.ro/......istrativa/
Se poate face doar printr-o hotarare judecatoreasca.Si costă o taxă extrajudiciară. Normal, dacă ne gandim că dai de lucru la mulţi oameni doar pentru că vrei tu.
http://www.TPU.ro/......cat-costa/