| rostaxzz a întrebat:

Buna, am 19 ani și iubita mea are 16, am întreținut relatii sexuale cu acordul fetei nu stiu dacă se pune, din câte am citit se spune ca e legal. Părinții ei au aflat și vrea sa ma pună la răcoare, ma pot scoate din chestia asta și sa rămân și cu fata?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca actul sexual a fost liber consimtit de fata si a avut loc dupa implinirea varstei de 16 ani, fapta nu este infractiune si nu poti fi pedepsit penal, la fel si daca diferenta de varsta este sub 3 ani.
In acest sens sunt prevederile Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(6) Faptele prevăzute la alin. (1) şi (2), precum şi la alin. (4) lit. e) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."
Ca vei ramane cu fata sau nu este alta problema, nu tine de penal.
Conform Codului civil domiciliul minorului este la domiciliul parintilor si acestia pot solicita reintoarcerea la domiciliu.

| rostaxzz explică (pentru Ioandelasal):

Iar dacă se mai întâmpla fapta asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru rostaxzz):

Raspunsul este acelasi ca prima data, nu se schimba nimic.

| Emilian65 a răspuns:

Cand ati facut sex trebuia sa fiti mai atenti sa nu afle parintii ei. Este normal ca parintii sa reactioneze asa si sa te actioneze in judecata.