| Mona_Simo_1997 a întrebat:

Am o întrebare:daca am terminat liceul mai pot lua alocatia? Am inteles ca se ia pana in septembrie...Am o colega care a luat alocatia pe 19 luna asta si ea a terminat liceul.E posibil ca mie sa nu imi vina alocatia laughing sau doar postasului meu ii este prea lene sa mi-o aduca? laughing) Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde si de varsta. Pana la 18 ani se ia alocatie, chiar daca ai terminat liceul. Daca ai peste 18 ani se ia alocatie numai pana la terminarea cursurilor, in acest an acestea s-au terminat, pentru cl. a XII-a, la sfarsitul lunii mai.
In acest sens sunt prevederile L.61/1993, rep. in 2012, citez:
"ART.1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
  (2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
  (4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."
De asemenea si in Normele metodologice de aplicare a legii se prevede ca:
"  ART.16.(1) Dreptul la alocaţia de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condiţiile de acordare. Dreptul la alocaţia de stat pentru copii încetează în una dintre următoarele situaţii:
  b) tânărul nu mai urmează cursurile liceale sau profesionale organizate în condiţiile legii;"

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai terminat liceul, ultima lună pe care se primeşte Alocaţia de stat este luna Mai!
Alocaţia de pe Mai se primeşte în luna Iunie.

Toate cele bune!