| nyoentox2002 a întrebat:

Eu am 18 ani si am trecut in clasa a 12a.Pe 14 mai am implinit anii si ultima alocatie am luat-o in iunie si nu am putut sa imi fac cererea pentru alocatie pentru ca nu aveam buletinul, si am fost programat pe 22 iunie, pe 1 iulie l-am luat si pe 2 am fost să imi fac card(extras de cont)
Pe 7 iulie mi-am luat si cardul si după am fost la școala la secretariat ca să imi fac cerere și ca sa vezi secretara o zis ca nu se poate acum si ca ar trebui sa vin in septembrie, am venit azi si la secretariat era profa de franceza si i-am zis că vreau sa imi fac cerere si ca sa vezi nu gasesti nu stiu ce si o zis sa vin luni ca doamna secretară vine din concediu!
Și dacă o să imi fac cerere pe 7 iulie trebuie sa duc cererea la banca sau cum? sau cererea ramane la secretariat?
Oare cand e posibil sa imi bage alocatia pe card? E posibil după ce imi fac cererea sa primesc alocatia peste cateva zile? Sau o primesc tocmai peste cateva luni? E posibil sa imi vină alocatia de pe lunile iulie si august si pe luna asta sau pe luna septembrie in colo pana ce imi da alocatia?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei face cererea precizand ca soliciti si restanta de pe lunile iulie si august si punerea alocatiei pe card, anexand adeverinta de la liceu si codul IBAN al contului de card. Secretara va trimite cererea la Directia pentru Plati si Inspectie Sociala din judetul tau si vei primi alocatia restanta si apoi curenta pe card.

| nyoentox2002 explică (pentru Ioandelasal):

Eu sunt in Judetul Vaslui, e posibil sa trimită acolo sau in orasul Huși(Municipiu)

| Ioandelasal a răspuns (pentru nyoentox2002):

Se trimite la judet, dar n-ai tu treaba, secretara o trimite.

| Emilia1803 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Buna! Eu am despus prima data cererea la inceputul lui iunie. Eu pe 20 mai am facut 18 ani. Nimic toata vara. In septembrie, cei de la secretariat au venit la noi, spunandu ne sa depunem inca o cerere pentru ca asa se face. Nici acum nu am primit nici macar 1 leu. Care ar putea fi motivul si cand e posibil sa intre banii, daca mai intra?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Emilia1803):

N-am de unde sti cand iti vor intra, depinde cand a trimis secretariatul liceului actele si cat de repede se misca cei de la agentia judeteana. Intreaba la liceu cand au trimis cererea si timpul estimativ cand vei primi alocatia.

| nyoentox2002 explică (pentru Emilia1803):

Mie mi-au venit banii in noiembrie anul trecut, mi-au venit 860 lei banii pe 5 luni!

| RaduRobertRO a răspuns:

Teoretic ar trebui sa-ti vina si din urma, si DA, se poate primi pe card ca esti major.