| Tonsinsidb a întrebat:

Buna, am o problema, sunt a 10-a la profesionala si am fost doar prin septembrie si octombrie la liceu, dupa nu am mai fost, azi dimineata l-au sunat pe taicamiu cineva de la primarie si i-a spus ca o sa vina politia la noi acasa sau sa mergem noi azi la primarie. Am fost, m-au intrebat acolo ce si de ce nu mai vreau sa merg, le-am explicat, faza este ca eu stiu deja ce o sa fac în viata fara sa-mi trebuiasca diploma, am deja drumul meu. Ei mi-au spus ca daca nu ma duc de lunea asta la scoala, o sa-mi vina amenzi peste amenzi si o sa ma duca la scoala de corectie, este adevarat? M-a speriat asta si mi-au stricat toate planurile efectiv. Nu stiu ce sa fac ca eu la scoala nu ma mai duc nici sa ma bati, va rog fara hate si fara chestii de genul: du-te la scoala. Stiu eu ce este mai bun pentru mine ca orice persoana de altfel. Stie cineva cat de des o sa-mi vina amenzile? Cat o sa coste? Pana cand o sa-mi vina? Va rog ajutati-ma dau funda

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

10 clase sunt OBLIGATORII de terminat!

Amenzile vor veni parintilor tai.

| Tonsinsidb explică (pentru Bula):

Da știu ca sunt obligatorii…. și stiu ca le vor veni parintilor mei..ai idee cat v a fii amenda sau cate amenzi primesc sau asa?

| Bula a răspuns (pentru Tonsinsidb):

Cat nu le va fi rusine.

| berges234 a răspuns (pentru Bula):

Nu știu la ce sunt obligatorii îmi dai și mie un exemplu?

| Bula a răspuns (pentru berges234):

Re-formuleaza!
Cum adica "la ce sunt obligatorii"?
La ce te referi?

| berges234 a răspuns (pentru Bula):

Pai da mi un exemplu la ce sunt obligatorii 10 clase în afara de anumite job uri unde ai nevoie de 12 daca sunt bine platite, la ce mai ai nevoie de 10 clase?

| Bula a răspuns (pentru berges234):

10 clase sunt obligatorii la orice angajare cu contract de munca.
In lipsa, trebuie sa te inscrii la seral si sa obtii adeverinta de terminare a 10 clase.

| berges234 a răspuns (pentru Bula):

Nu stiu la orice angajare zici tu ca nu e asa e de la 12 cu bac dacă vrei un job bun dar orice job cu salariu minim nu îți cere 10 clase, asa ca să știi și tu

| berges234 a răspuns (pentru Bula):

Dacă vrei un job bun îți cere 12 clase și bac dar nu 10, asta e o minciuna du te la orice job slab plătit și nu o sa întrebe nimeni de 10 clase, dacă nu vrei sa fi luat de fraier de șef sa muncești non stop faci 12 clase si ești linistit/a

| darrio2007 a răspuns:

„faza este ca eu stiu deja ce o sa fac în viata fara sa-mi trebuiasca diploma, am deja drumul meu. "
Ce stii tu ce o sa faci in viata si nu iti trebuie diplomă? Doar sa ai vreun venit din surse ilegale.
Gresesti amarnic, băiete!
Si nu vad ce legătură are primăria cu faptul că tu nu te-ai mai dus la scoală!

suntserios
| suntserios a răspuns:

La școala de corecție nu te va duce. Însă părinții vor primi amenda pentru că 10 clase sunt obligatorii și eu obligația lor sa te tina in școala.

Cât despre planurile tale, ai fi tu hotărât, treabă ta, însă chiar nu cred că te încurcă un an de școală în plus.

| Tonsinsidb explică (pentru suntserios):

Da stiu ca sunt obligatorii… crede ma nu stij ce presiune este la scoala mea si mai ales pe mine. de aia aleg sa ma las. oricum o sa am alta cale care nu include scoala sau diploma, si plus daca sa zicem ca terminam pana acum în vara si gata sa zicem poate ma duceam, dar trebuie sa merg si în a 11-a 6 lunii… si ai idee cat ar putea veni amenda si pentru cat timp?

| suntserios a răspuns (pentru Tonsinsidb):

In jur de 1000 lei zice legea. Acum cine știe cum se și aplică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mergi la scoala de corectie dar vei primi amenda pentru ca 10 clase sunt obligatorii din pacate

| ValentinMihai78 a răspuns:

Https://lege5.ro/......ege-1-2011
Uite aici găsiți niște informații despre acest lucru.

| Ka0ru a răspuns:

Ce plan ai in viata?

| dusmanul86 a răspuns:

10- clase sunt obligatorii. amenzile or sa vina pe numele parintilor.
Iti pot da cel mai bun sfat pe care l-am primit in viata atunci cand am terminat armata. Umplete de hartii, nu vei sti cand ai nevoie de ele.

| berges234 a răspuns:

Și eu am fost în același situație ca tine suna diriginta încontinu dar acum nu mai sunt înscris la scoala și nu mai are cine sa sune, zicea diriginta ca e obligatoriu 10 clase dacă vrei permis, ceea ce este o minciuna sa te facă sa mergi la liceu, nu ai nevoie de 10 clase sa dai de permis, i-am spus ca nu am avut cum sa merg la liceu ca am fost la munca