| ady86 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare.am fost prins baut la volan mi-au laut permisul si dupa 2 luni mau prins iar cu putin alcool si fara permis.pt prima fapta am avut procesul acum si mi-au dat 8 luni cu suspendare si 2 ani jumate ma verifica.pt a doua inca nu am avut proces inca astept.imi poate spune cineva daca la a doua fapta da cu executare sau nu? multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vad ca nu vrei sa pricepi deloc raspunsurile pe care ti le-am dat.
Nici unul dintre noi nu-ti poate da un raspuns precis si sigur, depinde ce va hotari instanta de judecata.

| darrio2007 a răspuns:

Pregateste-ti bagajul, baiete. Puscaria te manancă.La prima fapta s-a considerat o greseala si erai la prima abatere. Dar sa faci iar asta intr-un timp scurt deja seamana a inconstienta. Poti sa te superi pe mine dar o meriti cu prisosinta. Doar sa ai noroc cu carul sa nu iti dea cu suspendare. Dar esti genul care o va face din nou.

| ʎpooɯ a răspuns:

Sper ca da, sa-l ai cu executare.

| VladFurouncul a răspuns:

E groasa nene, daca esti recidivist mai mult ca sigur nu scapi fara executare. Roaga-te sa fie doar cateva luni si fii mai responsabil pe viitor.

| ady86 explică (pentru VladFurouncul):

Multumesc pentru raspuns da nu is recidivist ca nu am fost inchis si a doua fapta nu am facut-o in suspendarea asta de 8 luni ca inainte dupa prima la 2 luni tot asa grav ii?

| darrio2007 a răspuns (pentru ady86):

Cu suspendare sau cu executare tot recidivist te numesti.Nu cunosti termenul de recidiva.

RECIDIVÁ - A comite un delict identic sau de aceeași natură cu cel pentru care a suferit o con­damnare.
Sursabig grinex