| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Eu mi-am pierdut buletinul făcut la 14 ani și l-am refăcut in 2017.
Am făcut anul ăsta 18 ani și buletinul meu expira in 2021. Trebuie sa ma duc sa-l schimb dacă nu a expirat?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa preschimbi CI pana la expirare, pana atunci este valabila actuala CI. Actele se depun cu cel putin 15 zile inainte de expirarea valabilitatii.
P.S. Nedumerirea ta provine si din faptul ca se vorbeste de "buletin de 14 ani, de 1 ani", etc, ceea ce este gresit din 2 puncte de vedere, respectiv actul se numeste carte de identitate si nu exista asemenea acte. Doar prima carte de identitate este obligatoriu a se face dupa implinirea varstei de 14 ani, preschimbarea se face la expirarea valabilitatii.