| Rux2000 a întrebat:

Pot sa îmi schimb buletinul înainte cu un an? L-am făcut la 15 ani și expira de abia în 2021 chiar dacă eu fac 18 ani lunile astea. La anul nu ma pot duce în România și deja mi-am luat bilet dus întors ca să-mi schimb buletinul. Îl pot schba înainte cu un an sau trebuie să-l dau pierdut?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate preschimba cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii.
Se poate preschimba si inainte in anumite situatii: a fost pierdut, furat, ai schimbat numele de familie sau prenumele, la schimbarea domiciliului, schimbarea fizionomiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îl poți schimba oricând, la anul oricum apare act de identitate cu cip.

| Valentinbaciu2002 a răspuns:

Eu stiam ca poti preschimba cartea de identitate cu 15 înainte de data expirarii. Nu stiu daca platesti vreo amenda daca il declari pierdut, dar cred că mai bine faci asta si scapi de batai de cap. Asta e parerea mea, eu asta as face in locul tau. Bafta!

| Rux2000 explică (pentru Valentinbaciu2002):

Să-l declar pierdut? Eu mi-am făcut buletinul cu 15 ani și expira când fac 19 ani, n-am știut, am crezut ca indiferent când îl fac expira la 18 ani. Acum dacă tot am văzut ca expira la anul de abia după ce mi-am luat biletul ce pot face, îl dau pierdut și asta e.