| Nadishome a întrebat:

Bună!
Am și eu o întrebare și as dori un mic ajutor în acest sens.
Trotuarul, respectiv fâșia de teren, dintre gardul unei proprietăți și bordură, respectiv stradă, reprezintă domeniu public sau proprietatea celui care locuieste în vecinatate?
Deci, am niște vecini pe cealaltă parte a străzii care își pun mereu mașinile pe fâșia asta de teren, blocându-mi uneori și poarta pe unde ies cu mașina. Eu le-am tot spus cu frumosul să nu-și mai parcheze mașinile pe partea asta că nu am loc nici să ies, darămite să virez la stânga sau la dreapta, că intru în ei și tot eu sunt de vină, dar ei au luat-o ca și amenințare și au început să mă facă în tot felul într-un limbaj așa de "porcos": să înjure, să jignească de familie, pe mama au botezat-o în toate felurile... nu mai era mult că săreau pe mine la bătaie. Ba chiar au adus un balastru de pietriș si au pus peste fâșia aceea de iarbă (mi-au aruncat și în grădină peste poartă INTENȚIONAT!) plus câteva ghiveciuri cu flori (de la ei). pe porțiunea aia fiind puse niște tise de la primărie TOCMAI să-i oprească din a mai parca acolo căci ÎNCURCĂ CIRCULAȚIA! Măi, mai ziceam că pot să parcheze acolo, dar doar dacă NU încurcau circulația și nu-mi blocau ieșirea, dar așa o nesimțire din partea lor nu am mai pomenit! Nu vor nici să-și rina masinile in curtea lor, ca de, ce să se obosească. Să nu mai zic că au camere montate pe domeniu public și bat fix pe gradina mea.
Ce ar trebui făcut in cazul acesta? Eu nu mai suport! Asa o ținem de o jumătate de an încoace, numa cu plângeri la poliție care nu au niciun sfârșit.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal trotuarul face parte din domeniul public sau privat a unitatii administrativ-teritoriale (comuna, oras sau municipiu, dupa caz).
Daca politia locala nu face nimic, pentru a obliga respectivii sa nu mai parcheze acolo, atunci reclama la politia judeteana si poate se rezolva.

Bula
| Bula a răspuns:

Monteaza pe poarta un panou "Acces auto".
Cand parcheaza in fata portii tale (ca nu se poate iesi cu masina ta), suna la politia de circulatie (judeteana) si cere-le ajutorul URGENT pentru deblocarea accesului (gasesti motiv serios pentru "urgent").
Dupa cateva asemenea sesizari SIGUR vor lua masuri.winking

| Nadishome explică (pentru Bula):

Am panou cu "Atentie! Nu parcați!" dar cine credeți ca asculta? Se cred șefii de pe strada, fac numa cum vor ei din păcate

| Bula a răspuns (pentru Nadishome):

"Nu parcati" nu este cu explicatie.
"Acces auto" obliga la lasarea libera.
Poti pune AMBELE.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suni la politie sa ii amendeze de fiecare data cand iti blocheaza poarta de acces

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Ce este după gard este domeniu public. Nu au voie sa ti blocheze iesirea, mai ales daca scrii garaj pe poarta.
Din pacate doar cei de la Politia Locala te pot ajuta.

| eliancodrut a răspuns (pentru ioana748):

Am spus ca este eronat deoarece il poate ajuta si politia nationala, precum si reprezentantii primariei.

| ioana748 a răspuns (pentru eliancodrut):

Da, asa este, trebuie sa faca reclamatie la politie pentru comportamentul vecinilor si cei de la primărie prin Politia Locala pot amenda vecinii nesimtiti pentru ingradirea accesului cu masina in curte.